Toz metalurjisi yöntemi ile alüminyum esaslı köpük sandviç yapı üretimi
Production of closed-cell aluminum foam-based sandwich structures by powder metallurgy technique
  1. Tez No: 269728
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tezin amacı; toz metalurjisi (TM) yöntemi ile alüminyum matrise sahip köpük çekirdek ve alüminyum yüzey levhası kullanarak hafif sandviç yapı üretmektir. Üretim; köpürecek malzemelerin hazırlanması, sandviç yapının oluşturulması ve köpürtmeden oluşan üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Köpürecek malzeme; düşük ergime sıcaklıklarından dolayı (AlSi7, AlSi14 ve AlSi14Cu4,5) üç farklı karışım tozundan toz metalurjisi yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Karışımlarda, köpürtücü madde olarak sabit oranda ( %0,6 ) TiH2 (Titanyum hidrür) kullanılmıştır. Tercih edilen karışım tozları 600 ºC ? 710 ºC ve 7 min ? 50 min aralığında çeşitli sıcaklık ve sürelerde köpürtülmüştür. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda ara bağlayıcı kullanılmasına gerek kalmayan ön işlemlerle Al plaka yüzeyli ve Al matrisli sandviç köpük üretilmiştir. Üretilen sandviç köpüklerde gevrek davranışına rağmen iyi gözenek morfolojisi, düşük ergime sıcaklığı, yüksek mukavemet gibi sebeplerle AlSi14Cu4,5 karışımının öne çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to produce light sandwich structure by using foam - based aluminum matrix and aluminum surface plates by Powder Metallurgy (PM) technique. Production was carried out in three steps; preparation of foam materials, formation of sandwich structure and foaming. Due to low melting temperature, the foaming material was prepared from three different powder mixture (AlSi7, AlSi14 and AlSi14Cu4,5) by powder metallurgy technique. In the mixtures, % 0,6 TiH2 (titanium hydride) was used as a foaming agent. The preferred powder mixtures were foamed at various temperatures (600 ºC ? 710 ºC) and times (7 min - 50 min). At the end of the experimental studies, the sandwich structure having foam-based aluminum matrix and aluminum surface plates was produced with no need to use an intermediate binder. Among the sandwich foams produced here, it was determined that AlSi14Cu4,5 mixture came to the front in terms of good pore morphology, low melting temperature, high strength even though its brittle behavior.