Dairesel kesitli anular bölgede tam gelişmiş türbülanslı akışın incelenmesi
The investigation of fully developed turbulent flow in circular annular duct
  1. Tez No: 269741
  2. Yazar: MURAT DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OĞUZ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Isı değiştiricilerdeki kanatçık geometrisinin ısı transferine ve sürtünme faktörüne etkisi en önemli parametrelerden biridir. Yapılan çalışmada akış geometrisi ve ağ yapısı Gambit 2.4.6 paket programı kullanılarak oluşturulmuş, sayısal çözümleme ise Fluent 12.0 paket programı kullanılarak hidrodinamik olarak tam gelişmişliği sağlandıktan sonra, ısıl olarak gelişmete olan türbülanslı anular akış şartlarında, sabit 20 adet kanatçık sayısında, sadece kanatçık yüksekliği ve akışkan hızı değiştirilerek Nusselt sayısı ve sürtünme faktöründeki değişim incelenmiştir. Çözümlerde akışkan olarak hava kullanılmış ve Prandtl sayısı 0.7 alınmıştır. Temel korunum denklemleri kararlı rejimde, 3 boyutlu akış şartlarında çözülmüştür. Türbülans modeli olarak k-? Realizable modeli kullanılmıştır. Akış şartları için elde edilen Nusselt sayısı ve sürtünme faktörlerü değerleri Reynolds sayısına bağlı olarak Nu=aReb and f=cRed şeklinde kolerasyonlar ile ifade edilmiştir. Yapılan sayısal çözümlemede elde edilen sonuçlar deneysel sonuçlarla uyumluluk göstermiştir. Kanatçıksız durumda Nusselt sayısı ve sürtünme faktörü en yüksek değerleri almış, kanatçık eklenmiş durumda ise kanatçık yüksekliğinin artmasıyla Nusselt sayısının ve sürtünme faktörünün arttığı görülmüştür. Ayrıca Reynolds sayısının artışı Nusselt sayısında artışa sürtünme faktöründe ise azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Effect of the fin geometry in the heat exchangers is one of the most significant parameter for the heat transfer and friction factor. In this study flow geometry and meshes designed by Gambit 2.4.6 software and numerical analysis performed in Fluent 12.0 software. The turbulent annular flow condition is assumed as hydrodynamically developed and thermally developing. The total number of fins attached on the inner wall is 20 and the effect of the fin hight and fluid velocity change to the Nusselt number and friction factor is investigated. Air is used as the flow material. Basic conservation equations are solved in the steady state three dimensional flow conditions. The flow was analyzed using k-? Realizable model. Obtained Nusselt numbers and friction factors for the flow are determined according to the Reynolds number correlated to Nu=aReb and f=cRed forms. The results obtained from numerical analysis are conformed with the experimental values from literature. In the case of not using the fins, Nusselt numbers and Darcy friction factors take the highest values. On the other hand with using fins, as the hight of the fin increases the Nusselt numbers and friction factor values are increased. In addition, increase of Reynolds number brings out the decrease of friction factor and increase of Nusselt number.