Basamaklı çok seviyeli eviricilerin asenkron motorlarda uygulanmasının analizi
Analysis of cascaded multilevel inverter under induction motor load
- Tez No: 269753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tez genelinde günümüz modern güç elektroniği uygulamalarında sıklıkla kullanılan eviriciler ele alınmıştır.Öncelikli olarak genel evirici teorisine ve evirici türleri hakkında teorik bilgiler verilmiş, daha sonra evirici çalışmasının temelini oluşturan darbe genişlik modülasyonlu eviricilerin anahtarlama teknikleri incelenmiştir.Mevcut evirici topolojileri içerisinden basamaklı çok seviyeli evirici topolojisi ayrıntılı olarak incelenmiş ve basamaklı çok seviyeli bir evirici ile beslenen asenkron motor yükü altında evirici karakteristikleri ile motor bileşenleri irdelenmiştir. Ayrıca evirici parametrelerinden modülasyon indeksi ve evirici basamak sayısının bu parametreler üzerindeki etkileri benzetim metoduyla incelenmiştir.Benzetimler sırasında MATLAB ve SIMULINK programları kullanılmıştır. Basamaklı çok seviyeli eviricinin anahtarlama açılarının hesabı için Newton-Raphson metodunu temel alan MATLAB kodları oluşturulmuş, hesaplamalar sonucu elde edilen anahtarlama açıları SIMULINK benzetimine girdi olarak kullanılıp bahsedilen benzetimler gerçekleştirilmiştir. Benzetim için 400V 4kW asenkron motor evirici çıkışına yük olarak bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, inverters commonly used in many modern power electronics applications are discussed.Firstly general inverter theory and inverter types and later widely used pulse width modulation techniques are investigated.Cascaded H-bridge multilevel inverter theory discussed in details. Inverter parameters are discussed under induction motor load. The modulation index and number of cascaded levels effects on inverter output characteristics and motor load parameters are discussed by simulation.MATLAB and SIMULINK programs are used for simulations of cascaded multilevel inverter. 400V 4kW induction motor is used as load of inverter. To calculating the switching angles of multilevel inverter, Newton-Raphson iterative method based MATLAB codes was created. Calculated switching angles obtained SIMULINK as input, and simulations are carried out to be mentioned.