Çok seviyeli eviricilerin elektrikli araçların batarya yüklemesinde kullanımı
The use of multilevel inverters for battery charging in electric vehicles
  1. Tez No: 165850
  2. Yazar: YAVUZ ÖZİBA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İİİ ÇOK SEVİYELİ EVİRİCİLERİN ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN BATARYA YÜKLEMESİNDE KULLANIMI (Yüksek Lisans Tezi) Yavuz ÖZİBA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu tezin amacı çok seviyeli eviricilerden özellikle H köprü basamaklı yapıdaki eviricinin klasik yüksek frekanslı PWM eviricilere alternatif olarak elektrikli araçlarda sürücü sistem olarak kullanımını incelemektir. Temel frekansta anahtarlama yapan çok seviyeli eviricilerin kullanımıyla PWM eviricilerin yüksek frekanslı anahtarlamasının neden olduğu bazı önemli problemler çözülmüş olacaktır. Bu tezde melez elektrikli araçlarda enerji kaynağı olarak bataryalar ve batarya dolum devre topolojisi ve teknikleri, batarya dolum/boşalım dengeleme yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca asgari THD'yi sağlamak için uygun anahtarlama düzeni incelenmiştir. Seçilen baskın düşük harmoniklerin elenmesi için harmonik eleme yöntemi kullanılmış ve anahtarlama açıları THD'yi minimize edecek şekilde doğrusal olmayan eşitliklerin çözümü ile hesaplanmıştır. Bataryaları dengeli kullanmak için darbe kaydırma yöntemi kullanılmıştır. Son olarak da bu evirici ile aynı harmonikleri eleyen bir PWM eviricinin kayıpları farklı güç değerleri için karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 916 Anahtar Kelimeler : Elektrikli araç, batarya dolumu, çok seviyeli evirici Sayfa Adedi : 114 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Timur Aydemir
Özet (Çeviri)
IV THE USE OF MULTILEVEL INVERTERS FOR BATTERY CHARGING IN ELECTRIC VEHICLES (M.Sc. Thesis) Yavuz ÖZİBA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT Cascade connected multi-level H-bridge converters are investigated in this thesis for the application of high-power electric drives. These converters are clamied to be superior to classical hard-switched PWM inverters since they are switched at fundemantal frequency, and their reliability is higher. In this thesis, batteries as the source of energy for hybrid electric vehicles, their charging schemes, charge balancing techniques are presented. Also, proper switching schemes to minimize THD are investigated. Selected harmonic elimination technique is utilized as the switching technique for the inverter. The switching angles are computed by solving corresponding non-linear equations. A pulse swapping method to equally utilize the batteries is applied. Finally, a loss comparison is made between this technique and a PWM inverter with the same harmonic content for various power levels. Science Code Key Words Page Number Advisor 916 Electric vehicle, battery charging, multilevel inverter 114 Assoc. Prof. Dr. M. Timur Aydemir