Risk derecelendirmesi ve Arçelik A.Ş.'de bir uygulama
  1. Tez No: 26976
  2. Yazar: GÜVEN SEVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Derecelendirme işlemi, 1910'lu yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde kavram olarak ortaya atılmış ve 1 930'lu yıllarda uygulama alanı bulmuştur. Dünyada geniş bir uygulama alanı bulan derecelendirme işlemi, ülkelerin risklilik durumunu ve kredi yeterliliğini gösteren en büyük araçlardan birisi olarak görülmektedir. Belirlenen kredi yeterliliği, ülkeler ve işletmelerin uluslararası finansal piyasalardan sağladıkları kredinin faiz oranını belirleyen elemanlardan birisi olmaktadır. Derecelendirme, işletmelerin ulusal ve uluslararası piyasalardan finansal kaynak bulmasına olanak sağlarken, yatırımcılar açısından da bir bilgi kaynağı niteliği taşımaktadır. Ülkemizde sermaye piyasasının gelişmesiyle birlikte, menkul kıymet ihraç eden işletmelerin durumunu gösteren bilgi kaynaklarının yetersizliği, derecelendirme kurumlarına olan ihtiyacı gündeme getirmektedir. Ülkemizde henüz tam anlamıyla uygulama alanı bulamamış bu işlemin tanıtımı ve ülkemizde uygulanabilirliği çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu amaçla birinci bölümde temel kavramlarla birlikte, menkul kıymet değerlemesi ile derecelendirme işlemi arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde, derecelendirme süreci ile derecelendirme kurumlarının kullandıkları analiz yöntemleri ele alınarak, istatistiksel derecelendirme modelleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, derecelendirme ile menkul kıymet değerleri arasındaki ilişkiler incelenerek, ülkemizde gerçekleştirilecek derecelendirme işlemini etkileyebilecek faktörler üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, dayanıklı tüketim malları endüstrisinde yer alan Arçelik A.Ş.'de gerçekleştirilmeye çalışılan derecelendirme uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC Rating was come up with as a concept in the US during 1910's and then it found an aplication area itself in 1930's. Rating transaction which has a large application area in the world is seen as one of the biggest medias that show the level of credibility and risk of countries. Determined credibility level is one of the elements which determine the rate of interest of countries and companies that receive loans from international financial markets. While rating provides facilities to the companies to find financial resources from national and international financial markets, it also provides information to the investors. According to the devolopments of the capital market in Turkey, the unsufficiency of the information resources which show the situation of companies that issue securities comes out the need to the rating companies. The description of this transaction which has not found enough application area yet in Turkey and applicability includes the subject of this thesis. For this reason, in the first section, the relationship between the rating transaction and securities evaluation was discussed. In the second section, statistical rating models were explained with the using of rating process and analysis methods which are used rating corporations. In the third section, the factors which may affect the rating transaction which will be made in Turkey was discussed with examining the relationships between rating and securities values. In the last section, rating application was made of the Arçelik A.Ş. which is in the industry of durable consumer goods.