Lineer singüler ve singüler olmayan integral denklemlerinin yaklaşık çözümleri üzerine bir çalışma: Fracture mekanik
A study of linear singular and non-singular integral equation on aproximate solutions: Fracture mechanic
  1. Tez No: 269765
  2. Yazar: MUSTAFA EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümünde integral denklemlerin bulunması, tarihi gelişimi, daha sonraki bölümlerde kullanacağımız bazı genel kavramlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde integral denklemlerinin tipleri ve sınıflandırılmasına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise sadece Fredholm ve Volterra integral denklemleri için analitik çözüm yöntemleri verilmiş ve her biri birer örnekle açıklanmıştır. Son bölümde de sadece nümerik çözüm üzerine odaklanılmış ayrıca 2. tip singüler integral denklemlerinin uygulama problemlerine yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five parts. In the first and second parts, the discovery of Integral equations, historical devolopment, some fundamental concepts and theorems which are going to be used in the following parts were explained. In the third part, type of Integral equations and their classification have been mentioned. In the fourth part, the analitic solving methods for only Fredholm and Volterra Integral equations were studied and each was explained by an example. In the last part, only approximation solution has been focused and also the application problems of the second type of singular Integral equations have been mentioned.