MPLS-TE-FRR ve QoS kullanarak veri iletim optimizasyonu
Optimizing data transport by using MPLS-TE-FRR and QoS
- Tez No: 269766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
IP'nin (İnternet Protokolü-Internet Protocol) gittikçe yaygınlaştığı ve birçok kritik verinin IP ile taşındığı günümüzde, veri kayıplarının azaltılması da önemli odak alanlarından birisi olmuştur. Bu projede, IP paket anahtarlamalı ağlarda, hat yoğunlukları ve hat problemlerinden dolayı kritik veri kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla inceleme ve ölçümler yapılmıştır. Ölçümlerde, geleneksel yönlendirme protokollerinden OSPF (Açık En Kısa Yol İlk-Open Shortest Path First) ile etiket anahtarlama teknolojisi MPLS-TE'nin (Çoklu Protokol Etiket Anahtarlama-Trafik Mühendisliği ?Multi Protocol Lable Switching-Traffic Engineering ) sorun anında sorunsuz hatlara geçme süreleri ve bu süre zarfında kaybedilen veriler karşılaştırılmıştır. Ayrıca hat yoğunluklarında kritik verilerin kaybedilmeden gönderilmesi için testler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, kritik veri taşıyan günümüz IP ağlarında bazı protokollerin kullanımının kaçınılmaz olduğu sonucuna varılmış ve kullanımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, when using OSPF and MPLS-TE in IP packet switching networks recover time was tested and compared and during that time amount of data lost in case of the link overload and failure. In addition, it?s studied to be sent mission critical data without any lost during link overload. As a result of this project, some protocols are advised to be used on the networks that carry mission critical data.