Trafikteki sürücü görüş alanlarının incelenmesi ve iyileştirilmesi
Traffic's field of view of the driver investigation and improvement
  1. Tez No: 269784
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, araçlardaki görüş alanlarının ve görme elemanlarının sürmeye etkisi incelenmiş ve iyileştirilmesi teknikleri ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, güvenli bir sürüş için araçlardaki görüş alanı sorunlarının ortaya konulması ve bunlara ait çözümlerin geliştirilmesidir. Bu konuda pek çok bilimsel çalışma ve teknolojik gelişme olmasına rağmen günümüzde klasik ayna sistemlerinden vazgeçilmediği saptanmıştır. Bu çalışmalarda sadece kör noktaların yansıtılması ve kötü hava koşullarında daha iyi bir ön görüntü sağlanılması konuları ele alınmıştır. Görüntülerin aktarıldığı ekran konusu ve bunların konumları üzerine pek fazla çalışma yoktur. Bu çalışma, aynaların kaldırılması, sürücülere görebildiğinden daha fazla görüş alanı sağlanması ve görüntülerin aktarılması konularındaki çalışmalara önemli katkılarda bulunacaktır.Bu çalışma, kaynak ve arşiv araştırması ile desteklenen analitik modelleme, anket çalışması ve deneysel çalışma yöntemlerinden oluşmaktadır. Ayrıca klasik ayna sistemleri yerine kamera sistemlerinin kullanılmasının avantajları tespit edilmiştir. Çalışmanın önemini ortaya koymak için Ankara'da rastgele seçilmiş 100 sürücüyle yüz yüze görüşülerek anket çalışması yapılmıştır. Deneysel çalışma olarak da otomobil üzerine kamera ve ekran sistemleri takılarak görüş alanı çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada aynaların kaldırılması sonucunda araçların kullandığı toplam enerjinin, istenmeyen aerodinamik kayıpların %10.6 dan % 8.5'e indiği ve böylece %2.1 kazanç elde edildiği ortaya konulmuştur. Buda yakıt tüketimini azaltmaktadır. Aynaların kaldırılması araç genişlemesini de sağlayarak, sürücülere ergonomik bir kokpit oluşturulmasını da sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, view fields and visual elements of vehicles were investigated over the effect of driving and rehabilitation techiques were examined. The aim of the study is determining the view field problems of vehicles for safe driving and developing solutions for them. Although there are many scientific studies and technological developments on this issue but conventional mirror systems were not abondened today.In these studies only the blind spot reflections and providing better frontal vision in bad weather conditions subjects have been examined.There weren? t any study about image transferring display subject and their locations. This study will significantly and important contibution to removal of the mirrors, providing more view field for drivers and transferring image studies.This study consists of analytic models that supported resource and archival researches, survey and experimental study methods. In addition the advantages of using camera systems instead of classical mirror systems are determined. To demonstrate the importance of study, there have been done a survey study with randomly selected 100 drivers face to face in Ankara. Fitting cameras and display systems were conducted on cars for view field studies as experimental study.Study mirror the results of the removal tools that are used in the total energy, 10.6% of unwanted aerodynamic losses from 8.5% to 2.1% in earnings and was thus was revealed. Pruning reduces fuel consumption. By providing tools to expand the removal of mirrors, drivers are expected to provide the creation of an ergonomic cockpit