Emniyet kemeri kullanımı konusunda yapılan istatistiklerin karşılaştırılması: Ankara örneği
The comparison of the statistics that were made about the subject of buckling seat belt: Ankara sample
  1. Tez No: 269796
  2. Yazar: EKREM ÇUKURCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Emniyet kemerinin trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanmaları önleme oranı %60-%70 arasındadır. 1800 lü yılların ortalarında ilk kez kullanılmaya başlayan emniyet kemeri, 1900 lü yılların ortasından itibaren üç noktalı hale gelmiş ve yaygınlaşmıştır. Avrupa'da kullanım oranı %90 lara kadar çıkarken ülkemizde %21 lerde kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı Ankara kent merkezinde örnek bir çalışma yaparak yıllara göre ülkemizde emniyet kemeri kullanma oranının ne kadar değiştiğini bulmak ve sebeplerini araştırmaktır. Bu çalışmada 1997-2004-2009 yıllarında Ankara kent merkezinde yapılan istatistikler karşılaştırılmış ve ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seatbelt prevents people from death and major injuries in traffic accidents about 60 or 70 percent. The seatbelt which was firstly used as two-pointed in the middle of the nineteenth century, was started to use as three-pointed since the beginning of the twentieth century. Although the rate of the seatbelt usage is 90 percent in Europian countries, in Turkey this rate is only 21 percent. The aim of this study is to find out how much and why has this rate changed and by years by making a field study in the Ankara city center. In this study the statistics regarding to the seatbelt usage in Ankara in the year 1997, 2004 and 2009 are compared and the conclusions are evaluated.