Çekme ve basınç yüklemesi altında ortasında dikdörtgen delik bulunan güçlendirilmiş çelik plağı sonlu elemanlar yöntemi ile gerilme analizi
Stress analysis of tapered steel plate with rectangular hole under tensile and compressive loading by finite element method
- Tez No: 269795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
St 37 çelik malzemeden yapılmış, ortasında dikdörtgensel delik bulunan ince plakların çekme veya basma yüklemeleri altındaki burkulma davranışları bu çalışmada incelenmiştir. Analizler ANSYS 11.0 sonlu elemanlar ticari yazılım kodu ile yapılmıştır. Çekme ve basma yüklemeleri burkulma analizi ile birlikte incelenerek delik etrafında oluşan kritik gerilme dağılımları elde edilmiştir. Yapılan çalışma, düzgün çekme yüklemesi ve lineer burkulma analiz sonuçlarını içermektedir. Plağın kalınlığı, yüklemenin uygulandığı kısımdan başlatılarak deliğin olduğu kısma kadar lineer olarak arttırılmıştır. Bu tür desteklenmiş plaklarda olduğu gibi, delik çevresinde belirlenen gerilme yığılmaları azaltılmış ve böylece bu bölgeler emniyetli hale getirilmiştir. Bu çalışmanın en uygun olan plak kalınlığını belirleme tasarım aşamasında, çekme yüklemesi altındaki plak analizleri için 31718 ağ elemanı kullanılırken, plağın bası yükü altındaki burkulma analizleri için 4144 ağ elemanı kullanılmıştır. Desteklenmiş yapısı nedeniyle, yeni tasarlanmış çelik plak, malzemeden ve toplam ağırlıktan da tasarruf sağlamaktadır. Seçilen desteklenmiş plak geometrisi plağın uzunluğu boyunca lineer azalan bir kesit alanına sahiptir ve bu da cisme sürekli bir yüzey sağlamaktadır.Bunun sonucu olarak da, plakta başka gerilme yığılma bölgelerinin oluşması önlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Buckling beheviours of thin St37 steel plates under the tensile and compressive loading in which they have rectangular holes at the middle were examined in this study. The analyses were performed with the finite element commercial code ANSYS11. The critical stress distributions around the rectangular holes were obtained by the application of tensile and compressive loadings in the consideration of buckling analysis. This study includes the analyses of uniform tensile loading and linear static buckling analysis solutions. The thickness of the plate were increased linearly starting from the loaded side of the plate through the around of the hole. As it is seen as these type of tapered plates, stress concentrations around the hole were reduced and by this way these regions became safety. The determination of the most suitable plate thickness in the design part of this study were obtained by using the 31718 mesh elements for the plates under tensile loading while 4144 mesh elements were used for the buckling analysis of plates under compression. According to its tapered structure, new designed steel plate economizes from its material and the total weight of the body. The selected tapered geometry has a linearly reducing cross sectional area through the longitudional direction of the plate and this gives a continuous surface to the body.As a result of this, the generation of the other stress localization regions were prescribed.