Molecular imprinted cryogels for depletion of hemoglobin from human blood
İnsan kanından hemoglobin uzaklaştırılması için moleküler baskılanmış kriyojeller'
  1. Tez No: 269839
  2. Yazar: ALİ DERAZSHAMSHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ, PROF. DR. SÜLEYMAN PATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kanın farklı organlar ve dokular ile temasta bulunması ortama yeni proteinlerin ilavesine, bazı proteinlerin uzaklaşmasına ve var olan proteinlerin modifikasyonuna neden olmaktadır. Bu proteinler bazı fizyolojik ya da patolojik durumlar değişime uğrayabilir. Bu nedenle plazma proteinlerinin analizi (proteomu), teşhise dayalı biyoişaretleyicilerin ve tedavi hedeflerinin belirlenmesi için ideal bir kaynaktır. Ancak plazma proteomu, yapısında yer alan proteinlerin sayısı ve geniş derişim aralığı nedeniyle oldukça karmaşıktır. Tüm plazma proteinlerinin % 90'ını 10 protein, % 9'unu ise 12 protein oluşturur. Hastalıklara özgü proteinler geriye kalan % 1'lik kısımda yer alır. Çok miktarda bulunan proteinler, az miktardaki hastalık yapan proteinleri analiz sırasında maskelediği için bu proteinlerin kandan uzaklaştırılmaları gerekmektedir. Moleküler baskılanmış polimerler hazırlanması kolay, dayanıklı, ucuz ve moleküler tanıma yeteneği olan polimerlerdir. Moleküler baskılanmış polimerler afinite ayırma araçları olarak düşünülebilir. Makrogözenekli monolitik hidrojeller, diğer bir deyişle kriyojeller, geniş gözenek yapısıyla beraber, birbirleriyle bağlantılı gözeneklere sahip ve bundan dolayı düşük basınç düşmesi gösteren yeni nesil kromatografik destek malzemelerdir.Bu avantajları nedeniyle sunulan tezde hemoglobin baskılanmış kriyojellerin hazırlanması ve bu malzeme ile kandan hemoglobinin uzaklaştırılması amaçlanmıştır. Bu durumda, kanda yer alan düşük derişimli proteinlerin proteom analizlerinin yapılabilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Interaction of blood with different organs and tissues culminates in input of new proteins, separation of some others and modification of existent ones. These proteins may experience some changes in a specific physiological or pathological situation. Thus, analysis (proteome) of plasma proteins is a significant source for diagnostic markers and determination of treatment targets. However, plasmodic proteome is too complex due to the wide dilution aperture of proteins existed in its structure. All 90% of plasmodic proteins comprise 10 proteins, 10% of them comprises 12 and the rest 1% comprises the other proteins peculiar to diseases. Because the abundant proteins mask the proteins causing diseases, these proteins must be removed from the blood during the analysis process. Repressed molecular polymers are the kind of polymers which are easy to prepare, durable and the ones capable of molecular identification. These can be considered as means of affinity separation. Macro-cellular monolithic hydrogels, in other words cryogels, are modern chromatographic stand-by materials which have wide pour diameters and joint pours, thus showing little pressure decrease.Due to these advantages, it is aimed to prepare hemoglobin-imprinted cryogels for depletion of hemoglobin from the blood, and enabling the proteome analysis of proteins having low dilution rate.