Double-imprinted polymers for selective HSA depletion from human serum
Çift-tabakalı baskılanmış kriyojeller: insan serumundan HSA molekülünün uzaklaştırılması
  1. Tez No: 663007
  2. Yazar: OKAN ZENGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BAYDEMİR PEŞİNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyomühendislik, Biochemistry, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsan Serum Albümini (HSA) insan kanında en bol bulunan serum proteinidir, serum proteinlerinin yaklaşık yarısını oluşturur. Kan plazmasının proteomik çalışmalarında, albümin ve hemoglobin gibi kanda bol miktarda bulunan proteinler, düşük miktarda bulunan ve hastalıkların teşhisi ile ilgili olabilecek proteinlerin analizini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden, bu proteinlerin uzaklaştırılması veya azaltılması proteomik çalışmalar için hayati öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, çift-tabakalı baskılanmış kriyojeller kullanılarak HSA'nın direkt olarak insan serumundan tek adımda azaltılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, ilk olarak HSA-baskılanmış kriyojeller %8 monomer konsantrasyonu ile sentezlenmiştir. Daha sonra, %8'lik kriyojel üzerine HSA içeren %16'lık polimer çözeltisi dökülerek, ilk kriyojel tabakasının birbirleriyle bağlantılı makrogözenekleri arasında ikinci polimer çözeltisinin jelleşmesi sağlanmıştır. Böylelikle, HSA-baskılanmış çift tabakalı polimerler (HSA-DIP) elde edilmiştir. Kontrol grubu olarak, çift-tabakalı baskılama tekniği ile üretilmiş fakat kalıp molekül içermeyen polimerler (DL-NIP) ve farklı monomer konsantrasyonlarında üretilmiş tek tabakalı HSA-spesifik polimerler (%8 ve %16 monomer konsantrasyonu için sırasıyla; HSA-MIP8% ve HSA-MIP16%) sentezlenmiş ve elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Sentezlenen kriyojel kolonları şişme testleri, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Mikro Bilgisayarlı Tomografi (Mikro-CT) analizi ile karakterize edilmiştir. Sonrasında, HSA tanıma bölgeleriyle ilişkili olarak HSA'nın sulu çözeltilerden adsorpsiyonu incelenmiştir. Ayrıca, HSA-DIP kolonlarının HSA molekülü için seçiciliği İnsan Hemoglobin (Hb) ve İmmünoglobulin G (IgG) yarışmacı moleküllerine karşı test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sistemin adsorpsiyon özelliklerini belirlemek için kinetik analizlerle incelenmiştir. Son olarak, doğrudan insan serumundan HSA'nın azaltılması incelenmiştir. Ayrıca, çift-tabakalı baskılanmış polimerler yeniden kullanılabilirlik çalışmaları ile test edilmiş ve 10 adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsünden sonra bile HSA-DIP kolonlarının HSA adsorpsiyon kapasitelerini önemli ölçüde koruduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human Serum Albumin (HSA) is the most abundant protein in human blood plasma ̶ it constitutes about half of serum proteins. As in the all proteomic studies of the blood plasma, high-abundant proteins, i.e. albumin, hemoglobin, interfere with the analysis of low-abundant and disease-related proteins, so removal or depletion of these proteins is vital for proteomic studies. In this thesis study, it was aimed to deplete HSA from human serum in one step using double-imprinted cryogels, prior to use in proteomic analysis. For this purpose, HSA-imprinted cryogels were synthesized with 8% monomer concentration and a second imprinting step with 16% monomer concentration in presence of HSA was achieved on the first gel. Thereby, HSA double-imprinted cryogel columns (HSA-DIP) were obtained. Cryogel column synthesized by double-layer imprinting technique but not containing template molecule (DL-NIP) and monolayer HSA-specific polymers with monomer concentrations of 8% and 16% (called HSA-MIP8% and HSA-MIP16%, respectively) were synthesized as the control group. Synthesized columns were characterized by swelling tests, Scanning Electron Microscopy (SEM) and Micro Computed Tomography (Micro-CT) analysis. The water uptake ratios were calculated as 84% for HSA-DIP, 82% for DL-NIP, 89% for HSA-MIP8% and 88% for HSA-MIP16%. HSA adsorption capacity was investigated, and selectivity studies were performed against Human Hemoglobin (Hb) and Immunoglobulin G (IgG) molecules which occupy a significant portion of human serum. Obtaining results were investigated by kinetic analyses to determine adsorption properties of the system. Finally, depletion of HSA directly from human serum was studied. In addition, HSA-DIP columns were tested in terms of reusability, and it was demonstrated that they can be used up to 10 times without significant decrease in selective HSA adsorption capacity.