MSG-SEVIRI uydu görüntüleri ile dağlık alanlarda kar örtüsünün gerçek zamanlı olarak belirlenmesi ve doğrulanması
Real-time determination and verification of snow cover over mountainous areas through MSG-SEVIRI images
  1. Tez No: 269840
  2. Yazar: ORHAN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ÜNAL ŞORMAN, PROF. DR. ALPARSLAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Su kaynakları potansiyelinin en verimli şekilde değerlendirilmesi ve sürdürülebilir yönetimi etkin veri toplama yöntemlerinin geliştirilmesini gerektirmektedir. Karla kaplı alanlar, yerküre enerji dengesinin ve hidrolojik döngünün önemli bileşenlerindendir. Akışa geçen su miktarının tahmin edilmesinde, erime periyodu boyunca karın gözlemlenmesi ve kar suyu eşdeğerinin tahmin edilmesi doğru bir su kaynakları yönetimi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle kış boyunca yağan, biriken ve eriyen kar miktarının bilinmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, Avrupa ve Anadolu'yu kapsayan çalışma alanında, 15 dk.'da bir elde edilen Meteosat Second Generation (MSG) platformundaki Spinning Enhanced Visible and Infra-Red Imager (SEVIRI) görüntüleri kullanılarak, dağlık alanlardaki günlük kar örtüsünün belirlendiği bir algoritma geliştirilmiştir. Sonuç ürün olarak kar örtüsü, bulut ve karasal alanların bulunduğu günlük tematik haritalar gerçek zamanlı olarak sunulmuştur.Sonuçlar Avrupa ve Türkiye'deki yer gözlem istasyonlarında ölçülen kar derinliği verileri ile doğrulama analizine tabi tutulmuştur. Geliştirilen algoritma ile üretilen ürünlerin performansını ölçmek üzere, The Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) ve Advance Very High Resolution Radiometer (AVHRR) verileri ile bindirme analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on proper and sustainable management of water resources potentials require progression of effective data collection methods. Snow covered areas are essential components of earth surface energy balance and hydrologic cycle. Snow observations and estimation of snow water equivalent are critical issues for snow melting runoff forecasting studies so as to accurate management of water resources. Therefore snowing, accumulating and melting amount of snow should be known.For the proposed study, an algorithm has been developed to determine snow cover over mountainous areas through the images obtained from Spinning Enhanced Visible and Infra-Red Imager (SEVIRI) which is on Meteosat Second Generation (MSG) platform for every 15 min. time intervals in Europe and Anatolia domain. As a final product, thematic maps of snow, cloud and land have been produced for near real time snow monitoring on daily based.Conclusions of the developed algorithm are validated with the snow depth data observed from ground based stations over Europe and Turkey. A number of overlay analysis have been done through The Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) and Advance Very High Resolution Radiometer (AVHRR) data in order to measure the performance of the developed algorithm.