Beyindeki beyaz cevher lezyonlarının otomatik belirlenmesi için bir yazılımın tasarım ve gerçekleştirimi
Design and implementation of a software for automatic detection of white matter lesions in brain
- Tez No: 269858
- Danışmanlar: DR. AHMET BURAK CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
MR (magnetic resonance) görüntüleri, başta MS (Multiple Sclerosis) ve kanser olmak üzere geniş bir hastalık grubunun tanısında kullanılmaktadır. MR görüntüleri üzerinde insan gözüyle yapılan analizlerde, gözlemciler arasında oluşabilecek tutarsızlıkları, gerekli insan gücünü ve analiz süresini azaltmak için sayısal yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Hasta sayısındaki hızlı artış ve görüntü analizi için yeterli insan gücünün bulunamaması da bu tür sistemlere olan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı tıbbi görüntülerin analizinde, görüntü işleme tekniklerinin kullanımına olan ilgi ve gereksinim giderek artmaktadır.Bu tez kapsamında, beyinde oluşan beyaz cevher lezyonlarının otomatik tespiti için geliştirilen bir yazılım anlatılmaktadır. Beyinlerinde lezyon bulunan hastalara ait MR görüntüleri üzerinde görüntü işleme teknikleri kullanılarak lezyonlu bölgeler gözetimsiz (unsupervised) olarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu işlem gerçekleştirilirken ilk olarak, kafatası beyin dokusundan ayrılmıştır. Kafatasını beyin dokusundan ayırmada dört farklı yöntem çalışılmıştır. Daha sonra görüntüde yer alan pikseller kümelenmiş ve alan büyütme yöntemiyle lezyonlu bölgeyi belirleyen maske elde edilmiştir. Geliştirilen yazılım aynı zamanda, lezyon hacmini hesaplama ve beyni üç boyutlu görüntüleme imkânı sunmaktadır. Ayrıca tez kapsamında GPU üzerinde koşut görüntü işlemeyle hız başarım artırımı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
MR (magnetic resonance) images are frequently used for clinical diagnosis of a large group of diseases, especially cancer and MS (Multiple Sclerosis). In order to reduce observer inconsistency, manuel effort and analysis time causing from visual examination on MR images, computational methods are needed. Rapid increase in the number of patients and insufficient number of labor force in medical image analysis increase the need for these type of systems. Hence, there is an increasing interest and requirement on usage of image processing techniques in medical image analysis.This thesis introduces a system to detect white matter lesions in brain automatically. Our method tries to determine the regions of lesions unsupervisedly on MR images of a group of patients by using image processing techniques. As a first step, skull is removed from the brain tissue. Four different methods are used in skull-stripping. After skull-stripping, pixels in brain image are classified. Finally, the binary mask containing the regions of lesions is generated by region-growing. The system also enables volumetric calculation and 3D visualiziation of lesions. Additionally, a pefromance improvement is done by GPU based parallel image processing.