Akut lityum karbonat uygulamasının farelerin beyin lipid peroksid düzeylerine etkisi
- Tez No: 5251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KEYER UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
17 - ÖZET Lityum karbonat ( 2 mmol/kg ve 4 mmol/kg ) uygulamasın dan 3, 6, 12 ve 24 saat sonra öldürülen farelerin "beyinlerinde lipit peroksit ve glutatyon düzeyleri ölçüldü. 2 mmol/kg dozundaki lityum karbonat 'beyin lipit perok sit ve glutatyon düzeylerinde incelemenin yapıldığı saatlerde bir değişiklik oluşturmadı. Buna karşılık 4 mmol/kg dozundaki lityum karbonat beyin glutatyon düzeylerini etkilemezken sade ce uygulamadan 6 saat sonraki beyin lipit peroksit düzeylerin de belirgin bir artış oluşturdu» Bu sonuçlar yüksek dozdaki lityum karbonatın beyinde lipit peroksidasyonunu uyardığı ve lityumun nörotoksik etki sinde lipit peroksitlerinin bir rolü olabileceğini göstermek tedir.
Özet (Çeviri)
- 18 - S U M M A R Y 2 mmol/kg and 4 mmol/kg doses o[' lithium carbonate have been administered to mice and. after 3, >5, 12 and ?4 hours lipid peroxide and glutathione levels in brain.*; of the killed mice have been measured. So change have been observed in the lipid peroxide and glutathione levels of the brain during the observation period with 2 mmol/kg dose of lithium carbonate. On the other hand, while 4 ramol/kg dose of lithium carbonate hasn't affected brain glutathione levels, only brain lipid peroxide levels have increased significantly 6 hours after* the administration. These results have shown that the higher doses of lithium carbonate have stimulated the lipid peroxidation of brain and the lipid peroxides could be responsible from the lithium's neurotoxic effect.'