?CMMI-DEV? için bir ontoloji ve CMMI esaslı süreç değerlendirmenin ontoloji tabanlı bir araç ile desteklenmesi
An ontology for ?CMMI-DEV? and supporting CMMI based process assessment with an ontology based tool
  1. Tez No: 269881
  2. Yazar: SEMA GAZEL
  3. Danışmanlar: DR. EBRU SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bir yazılım ürününün geliştirilmesinde ve idamesinde kullanılan süreçlerin, bu yazılımın kalitesini büyük oranda etkilediği görüşü genelde kabul görmüş ve bu noktadan hareketle, yazılım geliştirme süreçlerinin iyileştirilmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili referans modeller ve standartlar ortaya konulmuştur. Bir kurumun süreçleri, bu kurumun önemli varlıklarından ve bilgi birikimlerindendir. Bunların, referans modeller ve standartlar ile uyumluluğunun izlenmesi, değerlendirilmesi gibi etkinlikler de önemlidir. Süreç odaklı yönetimi benimseyen ve süreçlerini iyileştiren kurumların, bu gibi süreç etkinliklerini desteklemek amacıyla araçlar kullanmasının neredeyse bir zorunluluk olduğu söylenebilir. Bu ihtiyacı karşılamak adına tez kapsamında, CMMI-Dev için bir ontoloji geliştirilmiş ve bu ontolojiyi de kullanan ontoloji-tabanlı bir araç, mevcut bir süreç yönetimi aracı olan EPF aracına ek yetenekler kazandırılarak oluşturulmuştur. OCMQ-E (Ontology-based CMMI Mapping and Querying - EPF) olarak isimlendirilen bu yeni araç ile kurum süreçleri ve CMMI arasındaki uyumluluğunun izlenmesi ve süreç değerlendirme faaliyetinin veri toplama aşamasının desteklenmesi hedeflenmiştir. Bu hedefe ulaşmak için, kurum süreçlerinin ontolojilerinin oluşturulması, süreç ontolojileri ile CMMI ontolojisi arasında eşlemelerin yapılması ve bu eşleme bilgisinin ontoloji biçiminde saklanması sağlanmıştır. Böylece; CMMI alan bilgisi, süreç bilgisi ve CMMI-süreç eşlemeleri ile ilgili bilginin, ontoloji sorguları ile sorgulanabilmesine olanak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The premise ?the quality of a software product is highly influenced by the quality of the processes used to develop and maintain it? is widely accepted, and from that point of view, some reference models and standards have been developed for process improvement and assessment. Processes being used in an organization are important assets and knowledge for that organization. Process activities, such as monitoring the processes in accordance with reference models and standards, are important. To meet that need, in this thesis scope, an ontology has been developed for CMMI-Dev and an ontology-based tool using the CMMI-Dev ontology has been developed by extending the EPF, which is an existing process management tool. With that new tool, which is named OCMQ-E (Ontology-based CMMI Mapping and Querying - EPF), it is aimed to monitor the accordance between organization?s processes and CMMI-Dev, and to support data collection activities in a process assessment. To reach that aim, creating the ontologies of processes of an organization, mapping process ontologies and CMMI ontology and saving the mapping information as an ontology are provided. Thus, it is enabled that CMMI domain knowledge, processes knowledge, and information about CMMI-process mapping are queried by using ontology queries.