İnterferometric fiberoptik dönüölçer
Interferometric fiberoptic gyroscope
- Tez No: 269883
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ELLİALTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Navigasyon teknolojisinin gelişmesiyle araçların veya cisimlerin iki ve üç boyutlu uzayda konumlarının bilinmesi önem kazanmıştır. Bu amaçla dönmeyi algılayan aygıtlar geliştirilmiştir. Dönmeyi algılayan sensörlere dönüölçer adı verilir. Aygıt katıhal ve optik malzemeden oluşuyorsa Fiber Optik Dönüölçer olarak tanımlanırlar.Fiber optik dönüölçerler uzun ömürleri, yüksek güvenilirlikleri, giriş eksen kararlılığı ve düşük ivme duyarlılığı nedeniyle üstünlük sağlarlar.Bu çalışmada diğer optik dönüölçerlere göre hem maliyet bakımından uygun hem de karmaşıklığı daha az olan bir açık döngü interferometrik fiber optik dönüölçer simülasyonu Matlab SIMULINK programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Farklı frekans içeriğine sahip kaynaklar için dönme varlığında ve yokluğunda simülasyon çıktıları elde edilmiş ve bu sonuçlar kullanılarak farklı kiplenim ve faz genlikleri için dönme hızı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Position and navigation information of vehicles in two and three dimensions have gained importance as technology has penetrated into navigation. For this reason instruments which senses rotation have been developed extensively. The device which sense rotation is called gyroscope. If this instrument consists of optical and solid state material, it?s called as Fiber Optic Gyroscope (FOG).The FOG brings with it the advantages of long life, high reliability, input axis stability, and low acceleration sensitivity.In this study, Simulation of an open loop interferometric fiber optic gyroscopes which are less complex and low cost have done with Matlab SIMULINK. For the sources which have different frequency contents, simulation outputs were acquired with and without rotation and from the simulation results rotation rate was calculated for different modulation and Sagnac phase depth.