Fotogrametrik harita üretimi amaçlı görüntü sağlanmasında optimizasyon
Optimization of image acquisition for photogrammetric mapping purpose
  1. Tez No: 152300
  2. Yazar: ABDULLAH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ZAFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
FOTOGRAMETRİK HARİTA ÜRETİMİ AMAÇLI GÖRÜNTÜ SAĞLANMASINDA OPTİMİZASYON ÖZET Fotogrametrik harita üretiminin temel elemanı görüntüdür. Yalan zamana kadar yalnızca uçaklardan alman hava fotoğrafları ile karşılanan görüntü ihtiyacının, son yıllarda yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleriyle de karşılanma olanağı ortaya çıkmıştır. Günümüz ekonomik koşullarının bir sonucu olarak, kaynak kullammımn giderek önem kazandığı bir ortamda, görüntü sağlamanın da maliyet-etkin bir biçimde gerçekleştirilmesi önem taşımaktadır. Bu gerçekten hareketle, en ucuz görüntü yerine amaca en uygun görüntünün en ekonomik ve en kısa sürede sağlanması süreci incelenmiştir. Çalışmada, öncelikle fotogrametrik harita üretim sürecindeki yaşanan gelişmeler özetlenmiş ve fotogrametrik amaçlı görüntü üreten hava kameraları ile yer gözlem uyduları hakkında bilgi sunulmuştur. Kullanım amacına uygun görüntü seçimini etkileyen doğruluk, süre ve maliyet analizleri hava fotoğrafları ve uydu görüntüleri için ayrıntılı olarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada, görüntü elde etme sürelerinin seçimi etkileyecek boyutta olmadığı ve seçimdeki temel unsurun çözünürlük ve maliyet olduğu sonucuna varılmış olup, görüntü maliyetinin çözünürlüğe göre değişimi belirlenmiştir. Maliyet ile çözünürlük arasındaki ilişkinin analizi sonucunda maliyet etkinlik sınır değerinin 1.15 metre olduğu belirlenmiştir. Diğer bir deyişle, bu sınır değerinden daha yüksek çözünürlükteki görüntü ihtiyacının hava fotoğraflarıyla, diğerlerinin ise uydu görüntüleriyle karşılanmasının en optimum çözüm olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yeni hizmete sunulan dijital hava kameralarının özellikle alçak irtifa uçuşlarında analog olanlara kıyasla daha uygun bir seçim olacağı ve uydu görüntülerinin satm alma yoluyla sağlanmasının daha maliyet etkin bir yol olacağı sonucuna varılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
OPTIMIZATION OF IMAGE ACQUISITION FOR PHOTOGRAMMETRIC MAPPING PURPOSE SUMMARY Main input of the photogrammetric map production is imagery. Latest developments in remote sensing technology has made it possible to meet the imagery demand of the photogrammetry, which has been fulfilled by airborne aerial photography until recent years, by high-resolution satellite imagery. As a result of the current economic circumstances, cost effective imagery supply has become more significant when considered from the resource management point of view. Keeping this reality in mind, instead of getting the cheapest product, acquisition process of the most economic product that suits to the proposed objective within the possible shortest time has been explored. In the study, developments that took place in the field of photogrammetry have been summarized as an outset and consequently, information has presented about the aerial cameras and earth observation satellites that are designed to capture imagery for photogrammetric purposes. Analysis o f the accuracy, time and c ost i ssues that effects the goal-fitted image selection has undertaken in a detailed manner. In the study, cost variation relative to the resolution has been determined since it has been concluded that the image acquisition time periods do not seem to effect the selection where main selection criteria are the cost and the resolution. After analyzing the cost vs. resolution relation, it has been concluded that the cost effective boundary value between aerial photography and the satellite imagery is 1.15 meter. In other words, it has been revealed that, for optimum image attainment, image requests that are higher than the boundary value should be met by aerial photography while the others met by satellite imagery. On the other hand, it has been disclosed that the digital camera preference would be the best choice with respect to the analog cameras, especially at low altitude flights, and the acquisition of the satellite imagery by procurement process would be the cost effective way. xn