Otomobil klima sistemlerinde kullanılan gaz miktarının soğutma performansına etkilerinin deneysel analizi
The experimental analysis of the effects of gas amount used in automobile air conditioning systems on the cooling performance
  1. Tez No: 269899
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SAHİR SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan bu çalışmada, otomobillerde kullanılan klima sisteminin yapısal özellikleri ve gelişimleri araştırılarak, buhar sıkıştırmalı bir otomobil klima deney düzeneği kullanılarak otomobil klimasında kullanılan gaz miktarının klima soğutma performansına etkileri deneysel olarak incelenmiştir.Klimanın gaz miktarı ve hava giriş sıcaklığı değiştirilerek yapılan deneylerde, klima gaz miktarındaki artışın klima soğutma performansını arttırdığı görülmüştür. Otomobil klimasına kapasitesinden fazla gaz doldurulduğunda klima kompresöründe sıkışma meydana geldiği ve gaz dolaşımının sağlanamadığı, gazın yetersiz olduğu durumlarda ise klima kompresörünün devreye girmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the amount of gas in an automobile?s air conditioning on the performance of an air conditioning system of a car is investigated experimentally by using a test mechanism of a vapor-compression air conditioning and searching the structural properties and development of air conditioning systems used in automobiles.In the experiments carried with the change of the amount of gas and air inlet temperature of an air conditioning, it is seen that the increasing amount of the gas in air conditioning also increases the cooling performance. It is noticed that if automobile air conditioning is filled with the gas more than its capacity, there occurs a pressure in air conditioning compressor and it has been also identified that in the cases in which the amount of gas is inadequate, air conditioning system doesn?t start to work.