Otomatik malzeme taşıma sistemi tasarımı için hibrit yaklaşım
A hybrid approach for design of automated material handling system
  1. Tez No: 269906
  2. Yazar: ENVER BURAK KORÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Otomatik yönlendirmeli araç (AGV) sistemlerinin, malzeme taşıma ekipmanı olarak kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu sistemlerin büyük avantajlarının karşısında yüksek ilk yatırım maliyetleri söz konusudur. AGV sistemi yatırımlarında araç maliyeti toplam yatırım maliyetinin en büyük kısmını oluşturmaktadır. Bundan dolayı araç sayısının minimizasyonu önemli problemlerdendir.Literatürde, araç sayısını tahmin etmek için kullanılan analitik yöntemlerin tamamında tecrübeye dayalı olarak belirlenen etkinlik faktörü katsayıları kullanılmaktadır. Bu katsayılara, incelenen sistemden bağımsız olarak verilen değerler problemin sonucunu oldukça etkilemektedir. Bunun yanında, bu dezavantaja sahip olmayan simülasyon modellerini oluşturmak oldukça pahalı ve zaman alıcıdır. Ayrıca bu modeller ile sonuca ulaşmak için çok sayıda deneme yapılması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise deneme sayıları problemin çözümünü imkansız hale getirecek kadar artmaktadır.Bu çalışmada AGV sistemlerinde gerekli minimum araç sayısını ve ara stokları minimize edecek yeniden sipariş noktalarını belirlemek amacıyla, simülasyon modeli ve bir sezgisel algoritmanın entegre bir şekilde birlikte çalıştığı hibrit bir yaklaşım öne sürülmüştür. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde, öne sürülen teknik, gerçek bir üretim tesisi için tasarlanan bir AGV sistemi üzerinde uygulanmıştır. Tekniğin uygulamasında kullanılan simülasyon modeli Flexsim simülasyon yazılımı ile oluşturulmuştur. Daha sonra, alınan sonuçlar, araç sayısının tahmini için Egbelu (1987) tarafından geliştirilen bir analitik model ile karşılaştırılarak her iki yöntemin verdiği sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kullanılan hibrit yöntemin, çok az sayıda deneme ile kesin sonuca ulaşmayı mümkün hale getirebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With developing technology, usage of AGV systems as material handling equipment is getting very common. In spite of the advantages of this system, the initial investment costs are very high. It is a fact that the biggest portion of investments costs of AGV systems is the vehicle costs. So determining the minimum number of vehicles required is very important.All of the analytic models developed for determining the number of the vehicles in literature, uses an efficiency multiplier which can be determined only by previous experiences. The values of this multipliers which has been determined independent from the system analyzed, have a considerable effect on result. On the other hand, simulation models which don?t have such disadvantage are expensive and require more time. Furthermore, these models require too many test runs in order to reach result. In some cases, number of test runs make the problem impossible to solve.In this study, an integrated hybrid approach that uses simulation model and heuristic algorithm has been developed to determine the minimum number of required vehicles and reorder points that minimize the work in process in AGV systems. In the further stages of study, this approach has been applied on an AGV system that is designed for a real manufacturing system. The simulation model is constructed using Flexsim simulation software. Later on, same problem solved by a an analytic model which developed by Egbelu (1987). Then the results that evaluated by both methods are compared to assess the efficiency of the method developed in this study. As a result, it?s seen that it is possible to reach to the accurate result with less test runs using the hybrid approach.