Tıpta kullanılan indiyum-111 radyoizotopunun üretimindeki farklı reaksiyonların tesir kesiti değerlerinn hesaplanması
The calculation of the cross sections of different nuclear reactions which are used on the production of indium-111 medical radioisotope
  1. Tez No: 269930
  2. Yazar: DÖNDÜ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada bir proton hızlandırıcısının ve bir nötron jeneratörünün tıbbi uygulama alanları araştırıldı. Her iki sistemde değişik hedeflerden İndiyum-111 radyoizotopunu üreten reaksiyonlar araştırıldı. 5 MeV'den 70 MeV'e kadar gelme enerjili proton, nötron, döteron, alfa ve gama ile oluşturulan nükleer reaksiyon tesir kesitleri, denge ve denge öncesi reaksiyon modelleri kullanılarak hesaplandı. Literatürden elde edilen deneysel değerlerle teorik hesaplamalar karşılaştırılarak bir hızlandırıcıya ve nötron jeneratörüne ait radyoizotop üretimi için optimum enerji aralıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the medical application field of a proton accelator and a neutron generator are investigated. In both systems, Indium radioisotope producing reactions will be examined from different target materials. The nuclear reaction cross sections, which were induced by proton, neutron, deuteron, alpha and gamma energies from 5 MeV to 70 MeV, calculated by using equilibrium and pre-equilibrium nüclear models. By comparing the experimental values obtained from the literature, and the theoretical calculations, the optimum energy range for Indium radioisotope production are determined.