Medikal uygulamalarda kullanılan 123I (iyot-123), 18F(flor-18),111In(indiyum-111), 67Ga(galyum-67), 201Tl(talyum-201) çekirdeklerinin taban durum özelliklerinin incelenmesi
Ground state feature investigation of 123I(iodine-123), 18F(fluorine-18), 111In(indium-111), 67Ga(gallium-67), 201Tl(thallium-201) radioisotopes used in medical apllications
- Tez No: 380361
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Moleküler Tıp, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Molecular Medicine, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde radyoizotopların tıp alanındaki uygulamaları her geçen gün artmaktadır. Dünyada çok sayıda ülke proton hızlandırıcılarını kurmuştur. Tıpta teşhis ve tedavi amaçlı kullanılan radyoizotoplar bu proton hızlandırıcılarında üretilmektedir. Ülkemizde de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından proton hızlandırıcısı kurularak tıbbi radyoizotop üretimine başlanmıştır. Bu çalışmada tıp alanında yaygın olarak kullanılan; 123I (İyot-123), 18F(Flor-18), 111In(İndiyum-111), 67Ga(Galyum-67), 201Tl(Talyum-201) radyoizotoplarının taban durum özellikleri Skyrme, Hartree – Fock yöntemi ile incelenerek deneysel değerlerle teorik hesaplamalar karşılaştırılıp sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, applications of radioisotopes in medicine is increasing day by day. In many countries in the world have set up their proton accelerators. Radioisotopes used in medical diagnosis and therapy are produced in this proton accelerators. In our country, Turkey Atomic Energy Authority (TAEK) has started to produce medical radioisotope by establishing a proton accelerator. In this thesis, ground state features of most widely used radioizotopes 123I(iodine- 123), 18F(fluorine-18), 111In(indium-111), 67Ga(galllium-67), 201Tl(thallium-201) have been investigated by using Skyrme, Hartree – Fock method, experimental outputs and therotical results have been compared and all values gathered have been analysied.