Dört boyutlu Spin-1 Ising (Blume-Capel) modelin kritik davranışı
The critical behavior of four dimentional Spin-1 Ising (Blume-Capel) model
  1. Tez No: 269939
  2. Yazar: SAİME ILDIRŞAHİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, 4-boyutlu Blume-Capel (BC) model hiperküp örgü için Creutz Cellular Automaton'dan geliştirilen soğutma ve ısıtma algoritmaları kullanılarak simüle edildi. Kritik sıcaklıklar (kTc/J) ve statik kritik üslerin (?, ß, ? ve ?) değerleri d 4 için geçerli olan sonlu örgü ölçekleme teorisi ile belirlendi. Simülasyonlar Blume-Capel modelin ``single-ion anisotropy'' parametresinin D/J=3.7 değerinde üçlü kritik noktaya sahip olduğunu gösterdi. Bu noktada statik kritik üs değerleri ?=0.03, ?=1.16, ß=0.58 ve ?=0.58 olarak elde edildi. Bu değerler ?=0, ß=1/2, ?=1 ve ?=1/2 evrensel değerlerinden farklıdır. Diğer taraftan D/J
Özet (Çeviri)
In this thesis, the 4-dimensional Blume-Capel(BC) model is simulated using the cooling and the heating algorithms which improved from the Creutz Cellular Automaton for hypercube lattice. The values of the critical temperatures(kTc/J) and the static critical exponents(?, ß, ? and ?) are estimated within the framework of the finite size scaling theory for d 4. The simulations shown that the model has a tricritical point at the D/J=3.7 single-ion anisotropy parameter value. In this point, the static critical exponents are estimated as ?=0.03, ?=1.16, ß=0.58 and ?=0.58 values. These values are different from universal values(?=0, ß=1/2, ?=1 and ?=1/2). In the other hand, for D/J=3 value in the D/J