Asenkron motor büyüklüklerinin Zigbee haberleşme protokolü kullanılarak izlenmesi
Parameter observation of induction motor via the Zigbee communication protocol
  1. Tez No: 269946
  2. Yazar: MEHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, kablolu iletişimin maliyetli veya olanaksız olduğu endüstriyel sahalarda veri iletişiminin güvenli ve düşük maliyet ile sağlamak amacıyla bir asenkron motora ait uzaktan kontrol ve izleme sistemi Zigbee haberleşme protokolü kullanılarak kablosuz olarak gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen bilgisayar arayüzü sayesinde motoru başlatma, durdurma, motor sargı sıcaklığı, hız, aşırı akım ve yüksek/düşük gerilim gibi tehlike arz eden durumlarda motoru koruma uygulaması yapılabilmektedir. Ayrıca motor temel büyüklükleri Radyo Frekans (RF) sayısal veri haberleşmesi ile toplanarak bir bilgi tabanı oluşturulmuştur. Bu sayede sistemin uzaktan kontrolü, izlenmesi ve koruması gerçek zamanlı olarak yapılmıştır. Çalışmada kablosuz haberleşme sisteminin kullanılması sistemin kontrol edilebilme yeteneğini artırmış, sistemde veri alışverişi için kullanılan donanım azalmıştır. Sonuç olarak sistemin kurulum ve işletme maliyeti azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a wireless control and monitoring system for an induction motor has been realized over the Zigbee communication protocol to obtain safe and economic data communication in industrial fields where the wired communication is either more expensive or impossible due to physical conditions. Thanks to the computer interface developed, the motor can be started and stopped, and also protection of the motor against some risky faults are possible such as over current, higher/lower voltage, over temperature in windings, over speed of rotation. In addition, a database is built up to execute online measurement and saving the motor parameters received by radio frequency (RF) data acquisition system. Therefore, control, monitoring and protection of the system have been realized in real time. Since the wireless communication technology has been used in this study, controlling abilities of the system are increased, and also hardware and other similar equipment necessities for data communication are minimized.