İki katlı bir binanın, güneş enerjisi destekli hava kaynaklı ısı pompasıyla ısıtılması ve sıcak su eldesinin analizi
Experimental analysis of a terrace house heated by a solar energy assisted air-source heat pump and produce domestic hot water
- Tez No: 269945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada iki katlı bir binanın güneş enerjisi destekli hava kaynaklı ısı pompası ile döşemeden ısıtılmasının analizi yapılmıştır. Binanın ısı kayıplarının düşürülebilmesi için binanın dış duvarlarında gazbeton duvar malzemesi ve ısı izolasyonu kullanılmıştır. Bina ısıtması hava kaynaklı ısı pompası tarafından yapılmaktadır. Isı pompası sekonder tarafı (ısı pompası, yerden ısıtma tesisatı tarafı) çalışma sıcaklığı 50/40 °C olarak projelendirilmiştir. Isı pompasının gidiş suyu sıcaklığı maksimum 65°C ye çıkabilmektedir. Kullanım sıcak su ihtiyacı ise öncelikli olarak güneş enerjisi tarafından hazırlanmış, ısı pompası tarafından desteklenmiştir. Dolayısı ile binanın ısı ihtiyacı için herhangi fosil yakıtlı enerji kaynağı kullanılmamıştır. Isı pompası binanın ısı ihtiyacını karşılamış, bunun yanında özellikle geçiş mevsimlerinde (Kış-ilkbahar ve sonbahar-kış mevsim geçişleri) güneş enerjisi panelleri tarafından desteklenmiştir. Bu çalışmada Ankara gibi kış mevsimi sert geçen bir bölgede kullanılacak olan hava kaynaklı ısı pompasının ve güneş enerjisi sisteminin performansı gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a two-storey building with solar energy assisted air-source heat pump heating system was analyzed experimentally. Building?s heat loss was reduced to the outer wall of the building wall materials by thermal insulation and with gas concrete application. An air-source heat pump system was used as the heating system for the building. Secondary side of heat pump (between heating flor ? heat pump) operating temperature of 50/40 °C was used in the Project. Heat pump water outlet temperature was maximum 65 °C . Hot water demand was primarily supplied by solar energy and supplemented by the heat pump system. Hence for the building?s heat demand no fossil-fuel energy source was used. It was possible to meet the building?s heat demand by the heat pump system and the solar energy panels. This study was conducted in Ankara, where very cold winters are common, to show the performance of the air-source heat pump and solar energy systems under these difficult environmental conditions.