Tersine lojistik ağ tasarımı ve ağdaki malzeme akışının web tabanlı yönetimi
Reverse logistics network design and web based management of the flow in the network
- Tez No: 269950
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tersine lojistik, kullanılmış ürünleri geri almanın ve ürün geri kazanımının sistematik bir şeklidir. Tüketim noktasından orijin noktasına doğru olan tüm ürün ve bilgi akışının yönetimi süreci olarak da tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, kavramlar ve sistemin işleyişi ele alınmış, karışık tamsayılı deterministik bir model kullanılarak tersine lojistik ağ tasarımı yapılmıştır. Ağ yapısına göre oluşturulan toplama merkezleri kanalıyla gerçekleştirilecek malzeme akışının daha etkin yönetilmesini sağlamak amacıyla web tabanlı bir yazılım geliştirilmiştir. Söz konusu yazılım ile son kullanıcılardan tersine lojistik ağ ve toplama merkezleri yolu ile geri dönüş yapacak malzemelerin bir veritabanına kaydı yapılmakta ve malzemelerin hangi toplama merkezleri yoluyla ve mevcut araç filosundan hangi araç ile taşınacağı merkezi olarak planlanmaktadır. Hem ağ yöneticileri hem son kullanıcılar için geliştirilen bu yazılım sayesinde toplama merkezlerinin yönetimi kolaylaştırılmış; ayrıca malzemeleri geri dönüşte taşıyacak araçların doluluk oranları artırılmıştır. Bu çalışma ile sadece tersine lojistik ağ tasarımı yanında ağın etkin yönetimi için bir yazılımın gerekli olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Reverse logistics is new in literature that includes the flow of used product from consuming points to the origin point for the purpose of maintenance, remanufacturing or diposing. This study includes conceptual framework and literature review. A reverse logistics network has been designed by using mixed integer linear program. By the results of the model, collection centers have been established. Also the web based information system is created for improve the effectiveness of flow of materials in the network. End users register the materials to the system that runs on a database. Then network managers decide how the returned product flow through the network. The collection centers and trucks are determined by the managers using the system. Management of the collection centers are handled with less effort, and truck loads get high with this web based system that is developed for managers and users. This study implies that beyond the design of the reverse logistics network the web based system is a must for the management of the network.