Farklı yöntemlerle inşa edilen barajların maliyet mukayesesi Kuruçay barajı örneği
Cost comparison of dams built with different methods sample of Kurucay dam
  1. Tez No: 269960
  2. Yazar: UĞUR AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA DORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Barajlar suyu biriktirmesi, mevsimsel debi düzensizliğinin giderilmesi, su akışının kontrole alınmasını sağlaması için beton, kil, kum, kaya ve filtre malzemeler kullanılarak farklı yöntemlerle inşa edilen yapılardır. Bu farklı yöntemler aynı su hacmini, aynı servis ömrünü sağlasalar da maliyetleri farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle ilgili kuruluşlar aynı verimi sağlayan bir baraj için alternatif gövde tiplerinin maliyetlerini araştırmak zorunda kalmaktadırlar. Bu çalışmada Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Dicle nehrine soldan karışan çaylar üzerine yapılması planlanan Kuruçay barajının dört farklı alternatifinin maliyet hesaplaması ve karşılaştırılması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dams are structures which are built with different methods using concerete, clay, sand, sand, Stone and filter meterials to eliminate irregular seasonal flow and to ensure the controlling of water flow. Even if these different methods provides the same water volume and service life ; they have different construction costs. Therefore the raleted organizations are forced to investigate the cost of alternative housing types for a dam providing the same yield. In this study, costing and comparing of four different alternatives of planning the constructions of kuruçay dam onto the streams involving from the left side to tigris river are investigated by the State Water Works (DSİ).