GAP bölgesinde insan yerleşmelerinin iyileştirilmesi amacıyla alçı katkılı kerpiç ve tuğla duvarın Şanlıurfa toplu konut projesi üzerinde karşılaştırılması
  1. Tez No: 104144
  2. Yazar: GAMZE HELVACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
GAP BÖLGESİNDE İNSAN YERLEŞMELERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ AMACIYLA ALÇI KATKILI KERPİÇ VE TUĞLA DUVARIN ŞANLIURFA TOPLU KONUT PROJESİ ÜZERİNDE KARŞHAŞTKILMASI ÖZET İnsanoğlu yerleşik düzene geçtiği ilk zamanlarda kendi evini en yakınında kolayca bulabildiği malzemeden, topraktan yapmıştır. O zamanlarda sahip olduğu kısıtlı imkanlarla toprak malzemeyi çok iyi şekillendirmiş ve ihtiyaçlarını karşılama yolu bulmuştur. Toprak yani kerpiç yapı bu sebeple yüzyıllar boyunca insanoğluna hizmet etmiş, özellikle de konut alanında en çok kullanılan yapı türü olmuştur. Dünya ülkelerine genel olarak baktığımızda Uzakdoğu'dan Amerika'ya birbirine benzer form ve yapım türünde kerpiç yapıyla karşılaşırız. Günümüze geldiğimizde ise kerpiç yapının unutulduğu, daha çok az gelişmiş ülkelerin yapılarında kullanılan yetersiz bir malzeme olarak algılandığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı kerpiç yapıların sahip olduğu performans özelliklerini inceleyip konut sektörü açısından uygunluğunu araştırmak ve mekanik ve fiziksel özellikleri ile ekonomik girdilerini diğer yapı malzemeleri ile karşılaştırmalı olarak göstererek bundan sonra yapılacak çalışmalara ışık tutabilmektir. Bu amaç doğrultusunda en uygun bölge olarak Türkiye'nin en büyük kalkınma projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi'nin yapılandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi seçilmiştir. Bunun sebebi bölgenin iklimsel özelliklerinin kerpiç yapıya uygunluğu, mevcut kerpiç yapı mimari ve yapı kültür mirasının oluşu ve bölgenin GAP Projesi'nin sebep olduğu hızlı yapılabilir, ekonomik ve çevresel konfor koşullarına uyumlu konut açığı sorunu ile karşı karşıya olmasıdır. Çalışmanın çıkış noktası, daha önce Alçı Katkılı Kerpiç yapı alanında yapılmış deneme evleri ile yapımı yakın tarihte biten Şanlıurfa GAP Kalkınma İdaresi'ne ait arazi vıüzerinde yapılan GAP Projesi kapsamındaki barajların yapımı ile evleri göl aynası altında kalan bölge halkı için inşa edilen deneme evleri olmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde tezin amacı ve kapsamı hakkında bilgilerin verildiği giriş bölümü yer almaktadır. ikinci Bölümde, Güneydoğu Anadolu Projesi ve hedefleri anlatılmış, projenin bölgede sebep olduğu konut açığı üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde sırası ile kerpiç ve tuğla malzemelerinin mekanik ve fiziksel özellikleri ile üretim yöntemleri anlatılmıştır. Beşinci Bölümde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan mevcut konut yapı türleri incelenmiş, bölgedeki farklı konut yapı tiplerinden ve malzemelerden örnekler sunulmuştur. Altıncı Bölümde, Alçı Katkılı Kerpiç yapı, Devlet tarafından yapılmış.Şanlıurfa Toplu Konut Projesi'nde kullanılan tuğla duvarlı ev tipi ile karşılaştırılarak yapı konforu, ısı geçirgenliği, enerji tasarrufu, taşıma ve maliyet başlıkları altında incelenmiştir. Yedinci Bölümde, yapılan karşılaştırmaların ortaya çıkardığı sonuçlar anlatılmıştır. vu
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF ADOBE AND BRICK WALLS BASED ON ŞANLIURFA SOCIAL HOUSING PROJECT WITH THE PURPOSE OF REFORMATION OF HOUSING SETTLEMENTS IN GAP AREA SUMMARY People built their own houses from earth; the easiest material that can be found near them. They have formed the earth under limited conditions to meet their needs. Earth, adobe buildings have been the mostly used construction type for centuries especially in housing. Adobe construction is commonly used in all parts of the world from Fareast to America for many years. Today, we observe that adobe is considered as an insufficient material, which is generally used in poor countries and forgotten. The aim of this subject is to review the performance features of adobe buildings and to search its' appropriateness for housing sector, to compare its' physical and mechanical properties and economical input with other construction materials to light the way for advanced studies. For this study, Urfa in Southeast Anatolia region, in which the Southeast Anatolia Project (GAP) is carried on, has been chosen. The reasons of this choice are the compatibility of the climatic properties of the region with the adobe building structure, existing adobe architecture and building cultural heritage, lack of residences which can rapidly erected, economic and compatible with the environmental comfort conditions. Starting points of this study are the test houses which were formerly built on the plaster added adobe building site, the house built for the people who has got their houses under the basin of the dams in the scope of G.A.P. project which were recently built on the land which belongs to the G. A.P Development Management. vuiThe introduction resides in the first part of the study, where the purpose and the scope of the thesis are given. In the second part, Southeastern Anatolia Project (G.A.P), its aims and the lack of residential buildings caused by the project are dwelled upon. Mechanical and physical properties of the adobe and brick materials and their production methods are described in the third and fourth parts. In the fifth part, the types of existing residential buildings in the Southeastern Anatolia region are examined and examples of different types of residential buildings and materials are presented. In the sixth part, plaster added adobe buildings are examined under the sub-topics of building comfort, heat permeability, energy saving, transportation and cost by comparing them with the type of houses built with brick walls, which are used in the Şanlıurfa Housing Estate Project. Results derived from the comparison are explained in the seventh part. IX