Saçılma teorisi ve elektromanyetik dalga saçılması
Scattering theory and electromagnetic wave scattering
- Tez No: 269959
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında de Laplace Denklemi için tek katlı ve çift katlı potansiyellerin tanımları verildi ve Dirichlet ve Neumann problemleri Fredholm integral denklemleri olarak formüle edildi. te Helmholtz Denklemi için tek katlı ve çift katlı Helmholtz potansiyelleri tanımlandı. Homogen olmayan bir ortamda zaman harmonik dalga yayılması probleminin çözümü incelendi ve akustik dalga saçılma probleminin çözümü incelendi.Ayrıca bir sonsuz silindirli zaman harmonik elektromanyetik dalgaların saçılma problemi ve bu silindirin keyfi kesitinde zaman harmonik düzlem dalganın saçılma problemi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, definitions of single and double layer potentials are given and Dirichlet and Neumann problems are formulated as the Fredholm integral equations for the Laplace equation in . Single and double layer Helmholtz potentials are defined for the Helmholtz equations in .The solution of time harmonic wave scattering problem is investigated in a nonhomogeneous medium.Also the scattering problem of time harmonic electromagnetic waves with an infinite cylinder and the scattering problem of time harmonic plane wave in arbitrary cross section of this cylinder are analyzed.