7-hidroksi-3-(piridin-3-il)-2H-kromen-2-on türevi yeni ftalosiyanin bileşikleri sentezi ve karakterizasyonu
7-hydroxy-3-(pyridin-3-yl)-2H-chromen-2-one derivatives of phthalocyanin compounds synthesis and characterization of their structures
  1. Tez No: 270028
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇİĞDEM KARAERKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ftalosiyanin bileşikleri, olağanüstü optiksel ve elektriksel davranışlar gösteren kimyasal ve termal olarak dayanıklı bileşiklerdir ve malzeme biliminde çok geniş uygulama alanı bulmaktadırlar.18 elektron sistemine sahip olan ftalosiyanin bileşikleri, yıllardan beri organik pigmentler ve boyar maddeler alanında genişçe kullanılmaktadır. Ayrıca, elektrokromik görüntüleme cihazları, fotodinamik kanser tedavisi, kimyasal sensörler gibi uygulama alanları da vardır.Bu çalışmada, kumarin türevi yeni ftalosiyanin bileşikleri sentezlenerek literatüre ilk defa bu tür bileşiklerin girmesi hedeflenmiştir.Deneysel çalışma sırasında öncelikle, 7-Hidroksi-3-(piridin-3-il)-2H-kromen-2-on bileşiği sentezlenmiştir. Bu bileşik daha sonra 4-nitroftalonitril ile reaksiyona sokularak 4-(2-Oxo-3-(piridin-3-il)-2H-kromen-7-iloksi)ftalonitril bileşiği sentezlenmiş ve kloroform çözücüsü kullanılarak kolon kromatografisi ile saflaştırılmıştır.Deneysel çalışmanın son aşamasında ise, elde edilen 4-(2-oxo-3-(piridin-3-il)-2H-kromen-7-iloksi)ftalonitril bileşiğinden ftalosiyanin türevleri ( ZnPc, CoPc, CuPc ) sentezlenmiştir.Sentezlenen ftalosiyanin bileşikleri çeşitli çözücülerle yıkanarak saflaştırılmış ve yapıları UV-vis, FT-IR ve 1H-NMR spektrumlarıyla aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are chemically and thermally stable compounds exhibiting exceptional optical and electrical behavior. For this reasons, they find a wide application in the area of materials science.Phthalocyanin compounds consisting 18 electron, for many years, have been widely used in the area of organic pigments and dyestuffs. Besides, the application in traditional area, phthalocyanines have recently been used as electrochromic display devices, photodynamic therapy of cancer and chemical sensors.In this study, phthalocyanines with coumarin derivatives were performed. The goal of this work is the preparation of some novel phthalocyanines containing coumarin moieties.In experimental study, at first, 7-Hydroxy-3-(pyridin-3-yl)-2H-chromen-2-one was synthesized. Then this compound were treated with 4-nitrophthalonitrile and 4-(2-oxo-3-(Pyridin-3-yl)-2H-chromen-7-yloxy)phthalonitrile were obtained. 4-(2-oxo-3-(Pyridin-3-yl)-2H-chromen-7-yloxy)phthalonitrile was purified with chloroform by column chromatographyIn the last step of experimental study, phthalocyanin derivatives (ZnPc, CoPc, CuPc) were synthesized from the 4-(2-Oxo-3-(pyridin-3-yl)-2H-chromen-7-yloxy)phthalonitrile. The purification of these phthalocyanines with coumarin moieties were made by extraction with various solvent and structures of the these novel compounds were determined with UV-vis, FT-IR and 1H-NMR spectra.