Tematik mekan düzenlemelerinde grafik tasarım uygulamaları
Graphic design applications in thematic space organizations
- Tez No: 270093
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İletişim teknolojileri gelişimini sürdürdükçe, yeni ileti araçlarına, yeni ortamlara duyulan gereksinim de artmaktadır. Kitle iletişim araçlarının sunduğu olanaklarla yetinmeyen kişiler / markalar yeni ortam arayışlarını sürdürmüşlerdir. 20. yy'ın başlarında büyük boyutlu çevre grafiklerinin kullanılmaya başlaması ve iç mekanlarda hazır desenlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla ?mekan imgesi? kavramı öne çıkmaya başlamıştır. Böylece iletinin alıcıya ulaşması için mekanların yeni ?ortam? rolünü üstlenebileceği görülmüştür.Çalışmanın birinci bölümünde tematik mekan düzenlemeleri, mekansal imge, hedef kitleye yönelik ileti kurgusu, temanın mekan içinde kurgulanması ve uygulamalardaki biçim-içerik ilişkisi incelenmiştir. Kaynak, ileti, alıcı, geribildirim ve etkileşim döngüsünde, belirlenen tema kapsamında iç mekana kurgulanan imgenin nasıl bir ileti aracına dönüştüğü verilen örnekler eşliğinde incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde imge planlaması yapılmış mekan için grafik ürünlerin oluşturulması süreci incelenmiştir. Renk kullanımının iletiye etkisi, görsel öğe kullanımının mekan algısına ve işleve etkileri üzerinde durulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde tematik mekan düzenlemelerinde kullanılan görsel öğelerin üretimi ve çeşitli teknikler incelenmiştir. İllüstrasyon, fotoğraf, fotografik, duvar resimleri ve hazır desenlerin konu edildiği bu bölümde, Türkiye'den ve dünyadan örneklerle, her tekniğin farklı yönleri, kullanım alanları ve fiziksel koşullarla ilişkileri üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde, iç mekanda kullanılacak grafik ürünlerin tasarlanmasının ardından, var olan teknolojik olanaklarla üretiminin nasıl yapılacağı incelenmiştir. Dijital baskı malzemelerindeki çeşitlilik, planlanan mekan imgesine özgü çözümler üretilmesinde büyük kolaylık sağlamaktadır.Değişik türde mekanlara uygulanmış imgelerin ve grafik ürünlere dayalı çözümlerin incelendiği beşinci bölümde, Türkiye ve dünyadan, bir çok farklı teknikle çözülmüş örneklere yer verilmiştir. Bu bölümde verilen örnekler ve sunulan çözümler planlanan imgeye uygunluk, işlevsellik ve ?doğru grafik tasarım? açılarından gözlemlenmiştir.?Doğal yaşam? temalı uygulama çalışmasının anlatıldığı son bölümde, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi'nde bulunan konukevi için tasarlanan dokuz adet tasarıma yer verilmektedir. Tez çalışması boyunca incelenen konular ve gözlemlenen örneklerin de yardımıyla, konukevlerinin kullanım amacı, konuk profili ve fiziksel koşulları göz önüne alınarak konukevinin imgesiyle örtüşeceği düşünülen, işlevsel bir tasarım önerisi olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As communication technologies continue its progress, the need for new communication tools and for new media grows as well. People / brands, who are not satisfied with the opportunities offered by mass media, have continued their search for new media. At the beginning of the 20th century, the ?space imagination? concept began to stand out by using large scale environmental graphics and with the widespread of ready designs used indoors. So, it was seen that spaces can undertake the role of new ?media? in terms of that a message can be reached by the receiver.In the first part of this thesis, thematic space organizations, spatial image, message fiction aimed for the target audience, editing themes within spaces and the form-content relationship of applications is investigated.In the second part of the study, the process of graphical products formation for conducted image planning is examined. The effect of color use on messages and the effect of visual element use on space and functions are emphasized.In the third part of the study, the production of visual elements used in thematic space organizations and various techniques are examined. In this section in which illustrations, photographs, photographic wall paintings are referred, different aspects of techniques, using areas and their relation with physical conditions are considered with examples from Turkey and from around the world.In the fourth section it has been examined how production will be carried out with current technologies upon having designed graphic products to be used in interior. The variety in digital material equipment provides great convenience in producing specific solutions for the planned space image.In the fifth section in which images applied to various spaces and solutions based on graphic products are examined, examples solved with many different techniques from Turkey and from around the world are given. The examples given in this section and the presented solutions are observed in terms of compliance with the planned image, functionality and in terms of ?the right graphic design?.In the final section in which the ?natural life? themed implementation study is explained, nine designs are given that were designed for the guesthouse located in Hacettepe University Beytepe Campus. With the help of the issues examined and observed examples all along the thesis, it is presented as a functional design proposal thought to be in correspondence with the guesthouse image, by taking into consideration the intended use of the guesthouse, guest profile and the physical conditions.