Türkiye' nin Avrupa İmajı'na kültürlerarası iletişim bağlamında bir değerlendirme
The European Image of Turkey in the context of intercultural communication
  1. Tez No: 270119
  2. Yazar: MİHRİBAN AKYOL AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM UNAL ERZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, İmaj kavramının derinliklerinden yola çıkılarak Türkiye'nin Avrupa'daki İmajı incelenmiş, bu imajın Kültürlerarası İletişime etkisi irdelenmiştir. Bu inceleme esnasında tarihsel sürece değinilmiş, bugünkü imajın oluşmasında etkili olan nedenler sorgulanmıştır. Veri toplama tekniği olarak, çevrimiçi yöntemlerden biri olan online araştırma formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, SPSS paket programı yardımı ile incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklere değinilecek, bu toplulukların özellikleri incelenecek, yaşanan zorluklar, entegrasyon problemleri ve tüm bu etmenlerin Türk insanının imajı açısından nasıl bir etkide bulundukları konusunda çıkarımlarda bulunulacaktır.Çalışmanın ikinci bölümünde, İletişim Biliminin alanına giren algılama ve imaj konuları irdelenecek ve bu konular bağlamında Uluslararası İlişkiler Türkiye açısından incelenecektir. Bu inceleme kapsamında imaj/imge/algı kavramları tanımlanacak, iletişim bağlamında imajın çeşitleri, fonksiyonları ve uluslararası ilişkilerde siyasi imajların önemi konularına değinilecektir. Aynı zamanda Türkiye'nin tanıtım ve imaj oluşturma konularında yaptığı faaliyetler araştırılacak ve değerlendirilecek, konular hakkında çeşitli literatür ve basın taramaları yapılacak, konuların uzmanlarıyla birebir görüşmeler ve röportajlar gerçekleştirilecek ve çeşitli değerlendirmelerde bulunulacaktır.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, Türkiye'nin mevcut imajı hakkında bir kamuoyu araştırması yapılacaktır. Bu kamuoyu araştırması ve sonuçları incelenecek ve değerlendirilecek, Türkiye'nin yukarıda belirtilen sabitler tarafından algılanan mevcut algısının Avrupa Birliği'ne üyelik sürecine ne gibi etkilerde bulunduğu araştırılacaktır. Rassal örnekleme yöntemiyle yürütülecek, kamuoyu araştırmasında Almanya, Belçika, Fransa'dan seçilen deneklere internet aracılığıyla anketler uygulanacak ve internet aracılığıyla birebir görüşmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
European Image of Turkey, and the influence of this Image on intercultural communications had been studied upon the perspective of the term Image. During this study, historic progression had been mentioned and the reasons of the constitution of today?s Image had been examined. Online Test Form, which is one of the online techniques of data collection, had been managed as the data collection technique, and the data collected on this investigation had been examined with the help of SPSS software. In the first part of the work, Turkish people who live in Europe, the historical facts, characteristics, problems integration and of these communities and their influence on the Image of Turks will be examined.The subjects which refer to the science of communications about perception and Image will be studied, and International Relations specifically on Turkey will be examined in the light of these subjects. Terms Image, Smilacrum, Perception will be defined within this examination and the types, along with the functions of Image, in addition to the importance of the political Images on international relations will be discussed. Then the publicity and image programs of Turkey will be studied and evaluated. In this part, the techniques of literature/media researches, face to face or on-line interviews will be used in the second partAn opinion survey about the ``Current Image of Turkey? will be seen. The results of this survey will ve discussed and interpreted in the third and final part of my work.All questions referring previous parts will be answered and the study will be concluded with a general assessment and some advises at the end of the study.