Finansal tablolar analizinde nakit akış rasyoları: Taş ve toprağa dayalı sanayi sektöründe bir uygulama
Cash flow ratios in financial statements analysis: An application for stone and land based industry sector
- Tez No: 270120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Finansal tabloların en önemlilerinden bir tanesi olan nakit akıs tablosu isletmeile ilgili kesimler için önemli bilgi kaynağı niteliği tasıdığından dünyada ve ülkemizdeson yıllarda ilgi görmeye baslamıstır. Uluslararası Finansal RaporlamaStandartları(UFRS), isletmenin bilanço ve gelir tablosunun yanında nakit akıstablosu'nun da yayınlanmasını zorunlu hale getirmistir. Ülkemizde ise TürkiyeMuhasebe Standartları Kurulu, UFRS' e uyumlu TMS 7' i yayınlamıstır. TMS 7, nakitakıs tablosunun faaliyet bazında sınıflandırılmıs format ile düzenlenmesi gerektiğinisöylemektedir. Faaliyet bazında hazırlanan nakit akıs tablosunun analistler tarafındandaha etkin kullanılabileceğini ortaya koyan çalısmalar mevcuttur.UFRS' nin nakit akım tablolarının yayınlanmasını zorunlu hale getirmesindensonra nakit akıs rasyolarının finansal performans ölçümünde kullanılmasıyaygınlasmaya baslamıstır. Nakit akıs rasyo analizi, nakit akıs rasyolarınınhesaplanmasını ve yorumlanmasını gerektirir. Analiz sonucunda isletmenin faaliyetsonuçları finansal performans bakımından ölçülmektedir.Bu çalısmada, hisse senetleri ?MKB'de islem gören tas ve toprağa dayalısanayi sektöründe faaliyet gösteren isletmelerin 2006-2008 yılları arası nakit akıs rasyoanalizleri yapılmıstır. Uygulamanın amacı, isletmelerin performanslarını nakit akısrasyolarını kullanarak değisik boyutlardan değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Interest in Cash flow statement, being one of the most important of the financialstatements, have increased in the world and our country, as it is an importantinformation source. International Financial Reporting Standards (UFRS) has madepublishing cash flow statement mandatory, along with balance and income statement. Inour country, Turkey Accounting Standards Board has published TMS 7 that iscompatible with UFRS. TMS 7 requires that cash flow statement be documented in anaction-based format. There are some studies discussing the effectiveness of action basedcash flow statements for the use of analysis.Cash flow ratios have been used more frequently in financial performanceassessment after UFRS made cash flow statement publishing mandatory. Cash flowratio analysis requires the cash flow ratios to be calculated and interpreted. After theanalysis, the action results of the company is assessed based on financial performance.In this study, the cash flow ratio analysis of stocks of stone and land basedindustrial companies on ISE between 2006 and 2008. The purpose of this study is toassess the various dimensions of the companies performances using cash flow ratios.