Bağımsızlık sonrası Azerbaycan-Rusya ilişkileri
  1. Tez No: 270118
  2. Yazar: FAIG MAMMADOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
SSCB'nin çöküşüyle bağımsızlık kazanan Azerbaycan Cumhuriyeti tarihi süreçten birbirine bağımlı olan Rusya Federasyonu ile sıkı ilişkiler kurmak zorundadır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Azerbaycan ve Ermenistan arasında başlayan Dağlık Karabağ savaşı Azerbaycan ve Rusya arasında olan ilişkileri etkilemiş ve Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorunun göz önünde bulundurarak dış politika izlemişti. Bağımsızlığın ilk yıllarında Azerbaycan ve Rusya arasında yaşanan siyasi sorunlar Haydar Aliyev'in iktidara gelerek izlediği dış politika sonucunda çözülmüş ve ilişkiler üst düzeye kaldırmıştır.Bu çalışmada, Azerbaycan ve Rusya arasında bağımsızlık sonrası olan ilişkileri analiz edilmiştir. Aliyev'in izlediği denge politikası ekseninde Türkiye, ABD ve NATO'nun Azerbaycan ve Rusya ilişkilerine etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Azerbaijan Republic that achieved independence with breaking down of USSR is in the coercion of to build close relations with The Russian Federation depending on historical time. Nagorny Karabakh conflict which begun between Azerbaijan and Armenia after breakıng down of USSR, affected to the relations between Azerbaijan and Russia, and Azerbaijan has pursued its foreign policy with keeping of the problem Nagorny Karabakh in the attention. Political problems between Azerbaijan and Russia that are formed in the first years of the independence solved in the result of foreign policy pursued by Haydar Aliyev coming to the government and relations have lifted to the top level.In this work, relations between Azerbaıjan and Russia after the independence has analised. The arrow of politics of balance that pursued by Aliyev, the affects of Turkey, USA and NATO to the relations between Azerbaijan and Russia has tamed.