Paralel bağlı DA/DA çeviriciler için CE102 gereksinimine uyumlu elektromanyetik girişim süzgeci tasarımı
Electromagnetic interference filter design compliant with CE102 requirement for parallel connected DC/DC converters
  1. Tez No: 270181
  2. Yazar: ERKAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA, PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Askeri cihazlarda, cihazın ortamdaki diğer cihazlarla olan etkileşimini azaltmak için elektromanyetik girişim süzgeçleri kullanılmaktadır. Cihaz içerisinde yüksek güç gereksinimlerini sağlamak amacıyla kullanılan anahtarlamalı güç kaynakları, gerilim ve akım değerlerindeki hızlı değişim sebebiyle, iletkenlik yoluyla oluşan elektromanyetik girişim kaynaklarının başında gelmektedir.Bu tez çalışması kapsamında, DA/DA çeviricilerin sebep olduğu elektromanyetik girişim problemlerinin incelenmesi, MIL-STD-461E standardına uyumlu bir elektromanyetik girişim süzgeci tasarlanması ve uygulanması amaçlanmıştır. Çalışmada yüksek çıkış gücü sağlamak amacıyla paralel bağlanan DA/DA çeviricilerin elektromanyetik girişim analizleri değişik durumlar göz önüne alınarak yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda tasarlanmasına karar verilen elektromanyetik girişim süzgecinin tüm kuramsal altyapısı oluşturulmuş ve tasarım yöntemi belirlenmiştir. MIL-STD-461E standardı CE102 gereksinimini sağlayan elektromanyetik girişim süzgeç tasarımı gerçekleştirilmiş, ilgili tasarım bilgisayar benzetimleriyle doğrulanmış ve bir adet ilkörnek elektromanyetik girişim süzgeci üzerinde uygulanmıştır. İlkörnek elektromanyetik girişim süzgecinden elde edilen deneysel sonuçlar kuramsal beklentilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to decrease the interference between the other electronic equipments in the same ambient, electromagnetic interference filters are used in the military equipments. Switching mode power supplies, used in these equipments for high power demands, are the most effective electromagnetic interference sources because of the rapid changes in the voltage and current values.This thesis?s goal is to make a research of electromagnetic interference problems caused by the DC/DC converters, design and application of an electromagnetic interference filter in compliance with MIL-STD-461E standard. In this research, electromagnetic interference analysis of parallel connected DC/DC converters, intended to provide high output power conversion, was made in different operational conditions. At the end of the research the infrastructure of the electromagnetic interference filter was formed and the design methodology was specified. The design of an electromagnetic interference filter compliant with CE102 requirement of MIL-STD-461E standard was realized, verified using computer simulation programs and applied on the prototype of the electromagnetic interference filter. The experimental results of the first prototype electromagnetic filter were compared with the theoretical ones.