Öğütme yardımcılarının ve dayanım arttırıcıların devre performansı ve çimento kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the grinding aids and cement enhancers on the circuit performance and cement quality
  1. Tez No: 270180
  2. Yazar: NURETTİN ALPER TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HAKAN BENZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, endüstride ticari olarak kullanılan, öğütme yardımcılarının ve dayanım arttırıcıların öğütme devresi ve çimento dayanımı üzerine etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir.Çalışma kapsamında, Çimentaş İzmir T.A.Ş. Çimento Fabrikası'nın 6 No'lu öğütme devresinde kimyasallı ve kimyasalsız testler gerçekleştirilmiştir. Testler sırasında devre kimyasallı ve kimyasalsız her koşul için aynı ürün inceliğini verecek şekilde dengeye getirilmiş ve devre örneklenmiştir. Sadece öğütme yardımcısı özelliği olan kimyasallar, çimentodaki katkı miktarı değiştirilmeden, mukavemet arttırıcı özelliği olan kimyasallarsa çimentodaki katkı miktarları arttırılarak denenmiştir. Örneklerin tane boyu dağılımları belirlenmiş ve madde denkliği çalışmaları yürütülmüştür. Devre etrafı tane boyu dağılımları ve sınıflandırıcının verimlik eğrileri çizilerek kaçak miktarları belirlenmiştir. Kimyasalların çimentonun öğütülebilirliğine olan etkisini araştırmak amacıyla laboratuar ölçekli öğütme testleri yapılmıştır.Bu çalışmalar sonucunda, öğütme yardımcılarının kullanılmasıyla, devrenin aynı incelikte daha yüksek kapasitelerde çalışabildiği ve sınıflandırıcının kaçak yüzdesinin azalarak daha verimli çalıştığı anlaşılmıştır. Mukavemet arttırıcı kimyasalların çimento dayanımına olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Laboratuar ölçekli öğütme testleri sonucunda, kimyasalların çimentonun öğünme karakterlerini etkilediğine dair bir bulguya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at, investigating the effects of grinding aids and strength enhancers on the grinding circuit and cement performance.Within the context of this study, sampling studies were carried out at Çimentaş Cement Plant Grinding Circuit No:6. During the tests, the circuit produced the same product fineness. Samples were collected around the circuit when the system was at steady state conditions. While chemicals having only grinding aid properties were tested without increasing the additive ratio, chemicals having the performance enhancer properties were tested by increasing the additive ratio. Following this study, particle size distribution of the samples was determined and mass balancing technique was used to calculate the flow rates for all streams. Efficiency curves of air separator were drawn and by pass parameters were determined. To determine the effect of chemicals on grindability characteristics of the cement, laboratory scale grinding tests were carried out.With adding grinding aids, the circuit operated higher capacities at the same product fines and separator efficiency was increased. Positive effects of chemicals were observed on cement strength. Laboratory scale grinding tests did not show any evidence about the effect of chemicals on cement grindability.