Avrupa Birliği su çerçeve direktifi kriterlerine göre Doğu Karadeniz bölgesindeki bazı akarsuların referans habitatlarının ve bu habitatların Chironomidae (Insecta, Diptera) faunasının belirlenmesi
Determination of reference habitats for some running waters in the Eeastern Blacksea region with respect to European Union water framework directive criteria and Chironomidae (Insecta, Diptera) fauna of these habitats
- Tez No: 270205
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Chironomidae familyası dünya çapında çok geniş bir dağılıma sahiptir. Larvalarının neredeyse tamamı sucul olan Chironomidae familyası, tatlı sularda en çok bulunan böcek familyasıdır. Geniş dağılımları ve ekolojik çeşitlilikleri göz önünde bulundurulduğunda Chironomidae larvaları, su kalitesi çalışmalarında suyun kirlilik derecesini belirlemede çok önemli bir gruptur. Sucul ekosistemlerin kalitelerinin yükseltilmesi ve korunmasına ilişkin bir çerçeve oluşturmak amacıyla yürürlüğe giren, Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi (2000/60/EC)'nin en çok üzerinde durduğu nokta, referans ve gözlenen koşullar arasındaki farka göre habitatların ekolojik statüsünün belirlenmesidir.Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki bazı akarsuların Chironomidae faunasının araştırılması ve bu akarsuların Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi kriterlerine göre referans habitatlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sekiz istasyondan toplanan Chironomidae familyasına ait 1103 bireyin tür düzeyinde teşhisleri ve tanımları yapılmış, larva anahtarı hazırlanmış ve şekilleri çizilmiştir. İstasyonların bazı fiziko-kimyasal ve hidromorfolojik özellikleri verilmiştir. Ayrıca, Chironomidae bireylerinin sayısal verileri kullanılarak benzerlik, baskınlık ve Margalef çeşitlilik indeksleri uygulanmıştır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda, seçilen akarsuların üzerinde yer alan bazı referans habitatlar belirlenmiştir. Bu çalışmada, 5 alt familyaya ait 15 cins, 21 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Brillia flavifrons Johannsen, 1905 Türkiye için yeni kayıttır. Örnekleme yapılan istasyonların hepsi referans habitat özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Family Chironomidae has a worldwide distribution. Almost all of the larvae are aquatic and they are the most abundant insect family in freshwater ecosystems. The larvae of this family are very important in determining degree of water pollution due to their worldwide distribution and ecological diversity. European Union Water Framework Directive (2000/60/EC) come into force to rise quality of aquatic ecosystems and protect them. The main point of the directive is determining ecological statue of aquatic ecosystems by evaluating differences between reference and obseved conditions.In this study, Chironomidae fauna of some running waters in the Eastern Blacksea Region was researched and reference habitats of collecting sites were evaluated due to European Union Water Framework Directive criteria. For this purpose, 1103 larvae collected from eight stations were identified to the species-level, descriptions of larvae were made, identification key of larvae was prepared and their figures were given. Dominance, similarity and Margalef diversity index were applied, physico-chemical parameters and hydromorphological characteristics were used in determination of reference habitat properties.In this study, 5 subfamily, 15 genera and 21 species belong to family Chironomidae were determined. Brillia flavifrons Johannsen, 1905 is the first record for Chironomidae fauna of Turkey. All of the collecting sites represent reference habitat characteristics.