Bazı doğrusal olmayan parabolik problemlerin çözümünün patlaması üzerine bir çalışma
A study on blow up of solutions of some non-linear parabolic problems
  1. Tez No: 270204
  2. Yazar: NEDİM UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİL NOVRUZOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, bazı doğrusal olmayan parabolik denklemler için başlangıç sınır değer problemlerinin çözümlerinin patlaması incelenmiştir. Birinci bölümde, incelediğimiz problemler tanıtılmış ve benzer tipteki problemler üzerine yapılmış çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bu çalışmada kullanılan genel ve özel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, a(x,t)u_{t}-?_{i=1}?(?/(?x_{i}))(|u_{x_{i}}|^{m-2}u_{x_{i}})=f(u) denklemi için bir başlangıç sınır değer problemi ele alınmış ve çözümün patlaması, başlangıç enerjisinin durumuna göre iki alt bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölümde, u(x,t)=?_{?}k(x,y,t)u^{l}(y,t)dy nonlocal sınır değerine sahip u_{t}=?u+c(x,t)u^{p} denklemi için başlangıç sınır değer problemi ele alınmış ve p>0, l>0 sayılarının durumuna global çözümün varlığı ve çözümün patlaması üç ayrı alt bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is devoted to the blow up of solutions of the initial-boundary value problems for some nonlinear parabolic equations. In the first chapter, our problems are defined and some studies done on the type of similar problems are mentioned. In the second, general and specific informations for this work are given. In the third, an initial boundary value problem for the equation a(x,t)u_{t}-?_{i=1}?(?/(?x_{i}))(|u_{x_{i}}|^{m-2}u_{x_{i}})=f(u) is considered and blow up of solution is analysed in two sections according to the initial energy of the problem. In the forth, an initial boundary value problem for the equation u_{t}=?u+c(x,t)u^{p} with nonlocal initial data u(x,t)=?_{?}k(x,y,t)u^{l}(y,t)dy is considered, and global solution and blow up of solution are analysed in three sections with respect to the conditions of p>0, l>0.