Yapay sinir ağları kullanılarak türkiye'deki özel bir sigorta şirketinde portföy değerlendirmesi
Valuation of portfolio with using artificial neural network at a insurance company in turkey
  1. Tez No: 270233
  2. Yazar: GÜLAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇINGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapay zeka tekniklerinden biri olan yapay sinir ağları, son yıllarda öngörü problemlerinde tercih edilen bir modelleme tekniğidir. Özellikle doğrusal olmayan sistemlerde, öngörüler açısından istatistiksel tekniklere göre daha kolaylık sağlayan özelliklere sahiptir.Çalışmada, Türkiye'deki bir Hayat Sigortası Şirketi'ne ait kredi karşılığı düzenlenen poliçeler için, değerlemede kullanılacak değişkenler yapay sinir ağları yardımıyla öngörülmüştür. Değerlemede kullanılacak ve ileriye dönük yapılan öngörüler için, TCMB USD efektif satış kuru, TCMB EUR efektif satış kuru, kredi karşılığı düzenlenen ve ortalama süresi 3 yıl olan poliçeler için 1 ile 3 yıllık iptal oranları tahmin edilmiştir.Sigortacılık hakkında kısa bilgi ve tanımlamalar yapılmış olup, zaman serileri analizi için son yıllarda tercih edilen yapay sinir ağları, çalışmada detaylı olarak anlatılmıştır. Matlab paket programı içerisinde yer alan yapay sinir ağları araç paketi kullanılarak uygulama yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, uygulama sonucuna bağlı olarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial Neural Networks is preferred modelling techniques for forecasting problems nowadays, which is one of the promising Artificial Intelligence techniques. Especially in the nonlinear systems, it has more convenient features according to the statistical techniques in terms of predictions.In the study, for a Life Insurance Company in Turkey belong to a credit policy for the money held, variables used for the valuation were estimated with artificial neural networks. For forecasting will be used in the company valuation, Central Bank of Turkey USD and EUR exchange rate on banknotes selling and the lapse rates which belongs to policies with 3 average duration were forecasted.Informations and discriptions have been made in the brief about life insurance. Artificial neural networks have been discribed which is a preferred for time series analysis in recent years. Application have been made with using Matlab program. In the last part of the study, findings were evaluated depending on the application results.