Nevşehir - Acıgöl Kaldera kompleksinin jeofizik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of Caldera complex of Nevşehir ? Acigöl by using geopyhsical methods
- Tez No: 270234
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Nevşehir ? Acıgöl bölgesi odaklı tamamlanmış olan çalışmalarda, bölgedeki volkanik faaliyetlerin, bu faaliyetler sonucu ortaya çıkan ürünlerin ve bölgedeki volkanik yapıların, başlıca jeofiziksel uygulamalar ve yapısal jeoloji çalışmaları ile açıklanması hedeflenmiştir. Arazi çalışmaları, coğrafi bilgi sistemleri uygulamaları ve uzaktan algılama çalışmaları ile desteklenmiştir.Acıgöl Kalderası sınırı, elde edilen jeofizik verilerin ve arazi gözlemlerinin değerlendirilmeleri sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Jeofizik uygulamaları kapsamında, kaldera içinde, dışında ve sınırında, 15 ayrı profilde Çoklu elektrod özdirenç görüntüleme ölçümleri ve özdirenç ölçümleriyle birlikte 7 lokasyonda da Zamana Bağlı Elektromanyetik (TDEM) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Özdirenç ölçümlerine ek olarak, Acıgöl`ün güneyinde yer alan Erdaş Dağı boyunca K-G doğrultusunda uzanan ve yapıyı kesen bir profil ile Doğal Potansiyel ölçümü ve kaldera sınırından geçen üç ayrı profil ile Manyetik Düşey Bileşen ölçümleri tamamlanmıştır. Jeofizik ölçümler sonucunda, yer yer Kuvaterner patlama/püskürmelerle kısmen gömülü halde olan kaldera sınırı ve uyumsuz dokanak zonları ortaya çıkarılmıştır.Bölgedeki, çizgisellikler, cüruf konileri, domlar ve maarlar coğrafi bilgi sistemleri uygulamaları ile hazırlanmış olan sayısal arazi modelleri üzerinde işlenmiştir. Ortaya çıkan modeller, uzaktan algılama uygulamaları kapsamında hazırlanan, işlenmiş ASTER uydu görüntüleri ile karşılaştırılmış ve sonuçlar birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims at evaluating and analyzing volcanic activities, the products emerging from these activities and volcanic structures within Nevşehir-Acıgöl region through geophysical applications and structural geology studies. The field studies are supported by geographical information systems and remote sensing studies.The Acıgol Caldera was discovered as a result of the examination of geophysical data and field observations. The measurements regarding multi electrode resistivity in 15 different profiles and concurrently time domain electromagnetic in seven locations were completed. In addition to resistivity measurement, self potential in one profile which covers the N-S direction on Erdaş Mountain and the vertical component of earth magnetic in three profiles at the edge of possible caldera borders were carried out. As a result of the geophysical applications, the buried caldera border, coated by the product of Quaternary eruptions, and unconformity contact zones were made visible.Lineations, cone structures, domes and maar structures situated in the region have been mapped on a digital elevation model by using geograpical information system methods and these mapped structures were compared with ASTER images and the results were assessed.