Yer gözlem istasyonlarında ölçülen yağış değerlerinin ve uydulardan elde edilen yağış tahminlerinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of measured precipitation values from ground based network and satellite based precipitation estimates
- Tez No: 270238
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışma alanı olarak seçilen bölgede (Ankara İli ve çevresi) yağış değişimi ve ortalama alansal yağış belirlenerek, belirli bir zaman aralığında (2000-2008) istasyon gözlemleri ve uydu tahminleri kullanılarak elde edilen günlük, aylık ve yıllık ortalama alansal yağışlar istatistiksel yöntemler ile karşılaştırılmıştır.Gözlem istasyonları verileri ile uydu yağış tahminleri, istasyon-hücre bazında günlük, aylık ve yıllık zaman dilimlerinde karşılaştırılmıştır. Uydu tarafından tahmin edilen değerler ile gözlem istasyonları değerleri arasında gün ölçeğinde anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Zaman aralığı büyüdükçe ilişkinin yükseldiği ve en iyi değerlerin aylık toplam yağış verileri kullanıldığında elde edildiği tespit edilmiştir. Yıllık toplam yağışlar karşılaştırıldığında Ankara, Beypazarı, Polatlı ve Nallıhan istasyonları ile uydu tahminleri arasında ilişki kurulamadığı; Esenboğa, Etimesgut, Kırıkkale ve Kızılcahamam istasyonları ile uydu tahminleri arasında kabul edilebilir düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Her istasyon ve çalışma zaman aralığındaki her ay için TMPA hücresel yağışlarının gözlenen noktasal yağışlardan daha fazla olduğu görülmüştür.Yapılan günlük ortalama alansal yağış karşılaştırmalarında gözlenen yağışlar ile tahmin edilen yağışlar arasında bir ilişki kurulamadığı tespit edilmiştir. Aylık ortalama alansal yağışlar açısından gözlenen ile tahmin edilen yağışlar arasında iyi bir ilişki olduğu söylenebilir. Yıllık ortalama alansal yağış değerlerinin karşılaştırılması sonucunda gözlenen ve uydu tahminleri arasındaki ilişkinin çok iyi olduğu, yıllık ortalama hata oranlarının aylık ortalama alansal yağışlara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study intercompares raingauge and satellite-based rainfall estimates around the city of Ankara for the 2000-2008 period. The intercomparison analysis focuses on statistical methods for both time variation of rainfall and mean areal rainfall amount at daily, monthly and annual time scales.Raingage network-based point scale rainfall was compared with satellite-based grid-scale rainfall at daily, monthly and annual time scales. This analysis indicated that the relationship between raingauge and satellited-based rainfall estimates were not meaningful at the daily time scale. However, the relationship improved with increasing time scales with best results for the monthly total rainfall amounts. At the annual time scale, the relationship between raingage-based rainfall and satellite-based rainfall was not meaningful for Ankara, Beypazarı, Polatlı ve Nallıhan raingage stations while meaningful relationships were obtained for Esenboğa, Etimesgut, Kırıkkale and Kızılcahamam raingage stations. It was found that the grid-scale TMPA rainfall estimates were higher than point-scale raingage rainfall estimates for all the raingages and for all the months within the study time period.The daily comparison analysis indicated that a meaningful relationship can not be established between mean areal rainfall estimates from raingages and satellites. At the monthly time scale, meaningful relationships were established between raingage-based and satellite-based mean areal rainfall estimates. Intercomparison of mean areal rainfall estimates at the annual time scale indicated very good relationship between gage-based and satellite-based rainfall estimates. It was found that the mean error between gage-based and satellite-based rainfall estimates was lower at the annual time scale compared to the monthly time scale.