Süreç iyileştirmede bütünleşik yeterlilik olgunluk modeli
Capability maturity model integration in process improvement
  1. Tez No: 270237
  2. Yazar: AYSEL KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN HAMURKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda CMMI' ın gelişimiyle beraber artan ilgi üzerine CMMI ile ilgili bilgilere duyulan ihtiyaç da hızla artmıştır. Bu çalışma, CMMI ile ilgilenen kişi ya da kurumların CMMI hakkında genel olarak bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır.Çalışmanın birinci bölümünde CMMI' ın, gelişimi, bugüne kadar Türkiye'de ve Dünya da yapılan değerlendirme çalışmalarına değinilerek yeri, önemi ve kurumlar için gerekliliği açıklanmıştır. İkinci bölümde, yıldız kümeleri, CMMI' ın yapısı; süreç alanı bileşenleri, süreç alanları, amaç ve uygulamalar, gösterimler, olgunluk ve yeterlilik seviyeleri, süreç alanı kategorileri ve kurumsallaşma tanımlanarak anlatılmıştır. Ayrıca, bu bölümde sayılarla yönetilen dördüncü olgunluk seviyesinde kullanılan istatistiksel yöntemlere de yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, olgunluk seviyelerine göre süreç alanlarının özel amaç ve özel uygulamaları incelenmiştir. 3. seviye CMMI belgesi almaya hazırlanan bir kurumun oluşturmuş olduğu kurum içi dokümanlarıyla örnekler gösterilmiştir. Süreç iyileştirme için Standart CMMI Değerlendirme Yöntemi (SCAMPI - Standard CMMI Appriasal Method For Process Improvement) ise dördüncü bölümde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, by the CMMI developments, the interest and demand on CMMI knowledge increased rapidly. This study will provide general knowledge about CMMI to people and institutions.In the first section of study, there are developments of CMMI, evaluations of CMMI in Turkey and world and also explanation of importance and necessity to CMMI. In the second section; constellation, structure of CMMI, process areas component, process areas, goals and practices, representations, maturity and capability levels, process area categories and institutionalization are defined and explained. Moreover in the section, statistical methods involving quantitatively managed fourth maturity level are also included.In the third section; process areas special target and applications are analyzed according to its maturity level. There are also examples of special applications and internal documents of one of institutions which is in preparation to get third level CMMI certificate. SCAMPI - Standard CMMI Appraisal Method For Process Improvement for process improvement is explained in fourth section.