Türkiye elektrik piyasasına nükleer kapasite ilavesinin piyasaya etkilerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and analysis of the effects of nuclear capacity addition on the turkish electricity market
  1. Tez No: 270249
  2. Yazar: KORCAN KAYRIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Geçmişten günümüze gelişen teknoloji ve nüfus artışı, enerjiye olan talebi arttırmıştır. Gelecekte ise bu artışın devam edeceği öngörülmektedir. Artan enerji talebini karşılamak için piyasaya yeni etmenler eklenmektedir. Etmen sayısındaki artış, piyasanın kontrolünü zor ve karmaşık bir hale getirmektedir.Bu tez çalışmasında, ileriyle yönelik inceleme yapılması amacıyla etmene dayalı karmaşık modelleme sistemi belirlenmiştir. Bu sistemi temel alan ?Electricity Market Complex Adaptive System (EMCAS)? adlı program kullanılmıştır. EMCAS kullanılarak Türkiye elektrik piyasasına yeni bir etmen olarak giren Nükleer santrallerin piyasaya olan etkileri incelenmiştir.EMCAS Türkiye modeli Nükleer santralin devreye giriş yılı olarak kabul edilen 2017 yılı için hazırlanmıştır. Çalışma bir aylık periyodu kapsamaktadır. 2017 Temmuz ve Eylül aylarına ait analizler ve sonuçları içermektedir. Analiz başlıkları talep analizi, bölgesel marjinal fiyat analizi, yakıt analizi, CO2 salınım analizi ve üretim şirketleri analizi olarak belirlenmiştir. Ayrıca, piyasada karşılaşılabilecek farklı durumlar incelenmiş ve analizler yapılmıştır.Sonuç olarak, elektrik piyasasında yer alacak olan 5000 MWe gücündeki Nükleer santral ile 2017 yılında beklenen enerji talebi karşılanmıştır. Bölgesel marjinal fiyatlar düşmüş ve CO2 salınımı azalmıştır. Nükleer santral sahibi şirketin piyasa yönetimindeki gücü ortaya çıkmıştır. Kurulu güçteki büyümenin farklı yakıt türleriyle yapılması durumunda Nükleer santralin avantajları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, improvements in technology and increases in population lead to increase in energy demand. It is accepted that this increase is going to continue in the future. New agents are added to electricity market to supply the increased demand. The increase in the number of agents makes control of the electricity market more difficult and complicated.In this thesis study, the agent based complex adaptive modeling system is selected as the proper tool for the analysis and ?Electricity Market Complex Adaptive System (EMCAS)? computer code is used in this study. The effect of adding nuclear power plants to the Turkish electricity market is analyzed.The Turkey model of EMCAS is prepared for year 2017, which is assumed to be the in service date for the nuclear power plant. Study involves one month period. The results and analysis of the EMCAS calculations contains to model July and September 2017. The main results of analyzes that are discussed, are the demand analysis, locational marginal price analysis, fuel analysis, CO2 analysis, and electricity generation company analysis. Moreover, the different market scenarios that may be observed examined.In conclusion, analysis show that the 5000 MWe nuclear power plant capacity, which will be introduced to the Turkish electricity market, supplies the predicted demand. Locational marginal prices and CO2 emission are decreased. The utility company, which is the operator of the nuclear power plant, gained controlling power on the electricity market. Finally, the advantages of building and having a nuclear power plant over having different power plants using different types of fuels are observed.