The merit order effect of Akkuyu nuclear power plantin Turkish electricity market
Türkiye elektrik enerji marketinde Akkuyu nükleer santralinin merit order'a etkisi
- Tez No: 617075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Enerji santrallerinin kurulu kapasite genişletmeleri, elektrik piyasasında saatlik elektrik fiyatının belirlenmesinde kilit role sahiptir. Özellikle, gün öncesi elektrik piyasasında, merit order çoğunlukla arz ve talep eğrilerini dikkate alarak piyasa takas fiyatını belirlemek için kullanılmaktadır. Son yıllarda, elektrik piyasasına daha verimli yenilenebilir enerji santralleri girerken, teknolojik olarak verimsiz enerji santralleri talep eğrisi altında yer almaya başlamıştır. Öte yandan, dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan nükleer enerji teknolojisi bulunmaktadır. Dünyada 31 ülkede aktif 437 nükleer reaktör bulunurken, 14 ülkede 68 reaktör halen inşaat halindedir. Bu çalışmada, Türkiye'de inşa edilen Akkuyu nükleer santralinin merit order etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar ise, Akkuyu Enerji Santralinin, merit order eğrisinde bir kaymaya ve böylelikle daha yüksek marjinal üretim maliyetleri, daha düşük verimlilik ve eski teknolojilere sahip geleneksel jenerasyonun yerini alıp elektrik toptan satış fiyatlarının düşmesine katkıda bulunacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The installed capacity expansions of the power plants have a key role in setting the hourly electricity price in the electricity market. Especially, in the day-ahead electricity market, merit order is mainly used to determine the market clearing price by considering supply and demand curves. In recent years, as more efficient renewable power plants entered the electricity market, inefficient power plants with outdated technology began to take place under the demand curve. On the other hand, there is a nuclear technology widely used all over the world. There are 437 nuclear reactors active in 31 countries in the world, while 68 reactors in 14 countries are under construction. In this study, the merit order effect of Akkuyu nuclear power plant constructed in Turkey is investigated. The results show that Akkuyu Power Plant will contribute to lowering electricity wholesale prices in electricity markets by causing a shift in the merit order curve and substituting part of the conventional generation, which has higher marginal production costs, lower efficiency and old technologies.