Bulanık doğrusal regresyon analizi
Fuzzy linear regression analysis
  1. Tez No: 270261
  2. Yazar: DUYGU İÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Literatürde bulanık mantık ve uygulamaları konusunda yapılan çalışmalar son yıllarda hızla çoğalmaktadır. Bu çerçevede bulanık regresyon, sistem yapısındaki belirsizliğe bağlı olarak verinin tamamının ya da bir kısmının bulanık olması veya değişkenler arasındaki kesin ilişkilerin tanımlanamadığı durumlarda klasik regresyon analizi yerine kullanılan alternatif bir yöntem olarak tercih edilmektedir.Bu çalışmada, bulanık doğrusal regresyon analizi yöntemleri ele alındı. Bu yöntemler doğrusal programlama temeline dayalı yöntem, bulanık en küçük kareler yöntemi ve sistem parametrelerinin bulanıklaştırılması olmak üzere üç ana başlık altında toplandı. Ayrıca bulanık doğrusal regresyon modeli parametrelerinin anlamlılığı için önerilen bulanık hipotez testleri incelendi.Bu amaçla ikinci ve üçüncü bölümde bulanık mantık ve bulanık kümelerde kullanılan tanım ve kavramlar verildi. Dördüncü bölüm bulanık sayıların özellikleri ile bulanık sayılarla yapılan işlemlerden oluşmaktadır. Beşinci bölümde literatürde bulunan bulanık doğrusal regresyon analizi yöntemleri ele alındı. Bulanık hipotez testi altıncı bölümde incelendi. Yedinci bölümde Türkiye'deki işsizlik oranı tahminine yönelik modeller oluşturularak sonuçlar karar vericiye göre değerlendirildi ve bulanık sayılar olarak oluşturulan model parametrelerinin önemlilik testleri yapıldi. Son bölümde ise elde edilen sonuçlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
Literature related with fuzzy logic and applications are developing rapidly in recent years. In this framework, fuzzy regression is used as an alternative method for classical regression analysis in the cases of all or some of the data being fuzzy due to the ambiguous system structure or the system structures being unable to determine exact relations between variables.In this study, fuzzy linear regression analysis methods are discussed. These methods are grouped under three main headings which are linear programming based method, fuzzy least square method and fuzzification of system parameters. Also fuzzy hypothesis tests which are proposed for the significance of linear regression anaylsis models? parameters are examined.For this purpose, definitions and concepts which are used with fuzzy logic and fuzzy sets are given in the second and third section. Fuzzy numbers and their properties form the fourth section. In section five, the literature of fuzzy linear regression analysis methods are discussed. Fuzzy hypothesis testing is examined in the sixth section. In the seventh section, Turkey?s unemployment rates are calculated according to the decision makers and significance of model parameters are tested. The results are discussed in the final section.