Çift mod bant geçiren rezonatör filtre tasarımı
Design of dual mode band pass rezonator filter
- Tez No: 270263
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada düşük iletim kayıplı, küçültülmüş boyut avantajlı çift mod bant geçiren rezonatör filtreler tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Sivil ve askeri birçok alanda kullanılagelen çift mod rezonatör filtreler mikroşerit yapı halinde üretilmişlerdir. Bant içerisinde bir çift zayıflatma kutbu ve sonlu frekanslarda bir çift iletim sıfırı barındıran yapılar, lineer analiz ve elektromanyetik analiz ile çözümlenmiştir. Elektromanyetik benzetimlerinde Sonnet kullanılmış ve üretime yakın sonuçlar elde edilmiştir. Filtreler, benzetim ve ölçüm sonuçları ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, low loss and miniaturized dual mode band pass resonator filters are designed and realized. Filters are realized using microstrip. These types of filters are widely used for many military and civilian applications. Filters are analyzed with linear and electromagnetic methods and have two attenuation poles in passband and single pair of transmission zeros outside the passband. For electromagnetic simulations Sonnet EM tool is used and results are seen to be close to experimental measurements. Measurement and simulation results of filters are presented.