Öğretim teknolojileri alanında yayımlanmış Türkiye adresli makalelerin içerik analizi
Articles in the field of instructional technologies published in Turkey: a content analysis
- Tez No: 270283
- Danışmanlar: PROF. DR. PETEK AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, Social Science Citation Index' te (SSCI) indekslenmiş, öğretim teknolojileri alanında yapılan 1989 ? Temmuz 2009 tarihleri arasında yayımlanan, Türkiye adresli ve hedef kitlesi Türkiye'den seçilen makaleler incelenmiştir.Araştırmada 173 makale içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Makaleler, demografik özellikleri (yazım dili, yazar sayısı, bulundukları dergiler, basım yılları, yazar adları, yazarların belirttikleri kurum adları, atıf sayıları), anahtar kelimeleri, çalışılan konuları, makale türleri, araştırma yöntemleri, örnekleme teknikleri, örnekleme boyutları, veri toplama araçları ve hedef kitleleri açısından analiz edilmişlerdir.Bulgulara göre, makalelerde konusu bakımından ?öğrenen çıktılarının? en fazla çalışılan konu olduğu tespit edilmiştir. Tutum ve öğretmen eğitimi en çok tercih edilen anahtar kelimelerdir. Makalelerin çoğunda ?alan araştırması? yapılmış olup hedef kitle olarak da en fazla üniversite öğrencileri tercih edilmiştir. Çalışılan hedef kitlelerin çoğunluğunun elverişli örneklem ile belirlendiği, örneklem sayılarının da 31-100 arasında olduğu görülmüştür. İncelenen makalelerin yazarlarının büyük çoğunluğu Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi mensubudur. Ayrıca, çalışmaya dahil edilen makalelerin sayısı bakımından ?Educational Technology & Society? adlı dergi ilk sıradadır.
Özet (Çeviri)
The articles examined in this thesis were published between 1989 and July 2009 in the field of Instructional Technology and indexed by the Social Science Citation Index (SSCI). The articles of interest were adressed in Turkey and the samples within the articles are from Turkey.In this study, 173 articles were analyzed using content analysis method. The analysis was based on the demographic characteristics of the articles (the language of the articles, their journals, the year of publication, author names, institution names that the authors stated, the number of citations), keywords, topics studied, types of articles, research methods, sampling techniques, sample size, data collection instruments and samples.According to the findings, learning outcomes were the most reviewed topic within the research article sets. In addition to this, the most preferred keywords were attitudes and teacher training. Within the article set, survey was the most popular research method and university students were the preferred sample. The majority of the target audience was determined by convenient sampling and sample sizes were also found to be between 31 and 100. Mostly, the authors of reviewed articles were members of Hacettepe University and Middle East Technical University. Furthermore, the highest number of articles included in the study were published in the journal of ?Educational Technology & Society?.