Türkiye'de bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi (BÖTE) alanında tamamlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerindeki güncel eğilimler (2005-2014)
Current trends in computer and instructional technologies education (CEIT) MsC and PhD thesis in Turkey (2005-2014)
  1. Tez No: 378345
  2. Yazar: CANDAN TÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bilimsel ve teknolojik ilerlemenin her zamankinden daha hızlı olduğu bu dönemlerde yenilikler ve var olan ihtiyaçların durdurulamaz şekilde fazlalaşması ister istemez bizi de bu hızın ve yenilik arayışının içine itmektedir. Bu gelişmelere ayak uydurmak ve teknolojiyi yakalamak için eğitime şüphesiz büyük rol düşmektedir. Özellikle eğitim teknolojileri alanı bu meşaleyi taşımada önemli bir görev üstlenmektedir. Eğitim teknolojileri alanında 2005 - 2014 yılları arasında yayınlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerinin araştırılmasına dayanan bu çalışmanın amacı; eğitim teknolojileri alanında gelinen noktayı ve gelecek hedeflerini göstermekte ışık tutmak olacaktır. Belirtilen yıllar arasında üretilen tezler; anahtar kelime, araştırma yöntemi, veri toplama araçları, veri çözümleme teknikleri ve üzerinde çalışılan grup açısından incelenmiştir. Araştırmada çalışma evreninin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Ancak bazı tezlerin yayımlanması ve kullanımı kısıtlı olduğundan örneklem kapsamında ele alınan yüksek lisans tez sayısı 402, doktora tez sayısı 85 olarak gerçekleşmiştir. Doküman incelemesi yöntemi kullanılan bu tezde YÖK veri tabanından ulaşılan tezler, ayrıntılı bir şekilde amaca uygun olarak toplanmış, MS Excel kullanılarak tablolara aktarılmış, yıllara ve tez türüne göre SPSS 15.0 programı ile değerlendirilmiştir. Tezlerden frekans analizi ve betimsel analiz yapılarak sınıflandırma yapılmış ve eğilim grafikleri çıkarılmıştır. İncelenen tezlerin içerik analizi ve eğilim analizleri ile bilimsel anlamda çözümlenmesine katkı sağlamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age in which scientific and technological development is faster than ever, increase of innovations and current needs without restraint; unavoidably push us into this velocity and the search for novelty. İn order to keep up with these developments, and seize the technology, education has undoubted roles. Especially the field of educational technologies undertakes substantial duties in this assignment. The aim of this study which grounds on the survey of postgraduate and doctoral dissertations in the field of educational technologies released between 2005 and 2014; is to show us the point we reached and the target we can approach in educational technologies. The dissertations taken into the research were examined according to their keywords, research method, data acquisition means, data analysis techniques, and the group studied on. The research aimed at approaching the whole target population of the study. However, because some of the dissertations were limited in publishing and usage; number of postgraduate thesis sampled was 402, and doctoral dissertation number was 85. In this thesis in which document review technique was used, the dissertations reached via HEC (Higher Education Council) database, were gathered in detail according to the aim; transferred to MS Excel tables, qualified according to their years and types by means of SPSS 15.0 software. Frequency analysis and descriptive analysis were carried out, and they were categorized and tendency graphics were created. Analysis of the dissertations via the content analysis and tendency analysistechniques, was aimedat making contribution for scientific field.