Ölüm oranı projeksiyon yöntemleri ve Türkiye il-ilçe merkezlerindeki ölümlere uygulanması
Mortality forecasting methods and application to deaths in province- district centers of Turkey
  1. Tez No: 270324
  2. Yazar: TUNA GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. YASEMİN GENÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ölüm oranı tahminleri, özellikle sosyal güvenlik ile emeklilik sistemlerinin, özel sigorta planlarının gelecekteki finansal durumunun değerlendirilmesinde kullanılmakta, aktüeryal hesaplamaların başlıca bileşeni olarak bu planların finansal istikrarının sağlanmasında önemli bir yer teşkil etmektedir.Oldukça eski bir geçmişe sahip olan ölüm oranı tahmin yöntemleri deterministik ve stokastik yöntemler şeklinde sınıflandırılabilmektedir. Deterministik modellerin ardından son yıllarda yaşanan demografik değişimle paralel olarak ölümlülük düzeylerinin daha sağlıklı değerlendirilerek, doğru ve güvenilir ölüm oranı projeksiyon modellerinin oluşturulması amacıyla stokastik modellerin ortaya çıktığı görülmektedir.Çalışmada, literatürde kullanılmakta olan bazı deterministik ve stokastik ölüm oranı tahmin yöntemleri incelenmiş, ülkemizdeki il ve ilçe merkezlerinin nüfus ve ölüm istatistiklerine dayanan ölüm oranı tahmininin elde edilmesi için Lee-Carter ve Trend yöntemleri ile uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mortality forecasts are especially used to evaluate the future security of retirement and social security systems, private insurance plans etc. These forecasts are taking an important place providing a financial stability as a principal component of actuarial calculations.Mortality forecasting methods having a considerably old history, can be categorized as a deterministic and stochastic methods. After deterministic models, it is seen that stochastic models have emerged with a view to constituting a more accurate and reliable mortality forecasting models making a more robust assessment of mortality profile in parallel with the demographic change in recent years.In this study, some deterministic and stochastic mortality forecasting methods using in literature are examined and an application is made by Lee-Carter and trend methods for getting a mortality forecasts based on population and death statistics special to province and district centers of our country.