Türkiye'de anne ölüm oranı verilerinin binyıl kalkınma hedefleri bağlamında analizi
Analysis of maternal mortality data in the context of the millenium development goals in Turkey
- Tez No: 410213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Birleşmiş Milletler 2000 yılında aralarında Binyıl Zirvesi olarak adlandırılan toplantı da olmak üzere uluslararası ölçekte birçok toplantı yapmıştır. Bu toplantılardan en önemlilerinden biri Türk hükümetinin de temsil edildiği Binyıl Zirvesidir. Zirvede anne sağlığını iyileştirme ile kalkınmanın gerçekleştiğine vurgu yapılmış ve sekiz hedef belirlenmiştir. Bu hedeflerden beşincisi anne sağlığının iyileştirilmesi ile ilgilidir. Anne sağlığının iyileştirilmesi için Anne Ölüm Oranının ¾ oranında düşürülmesi ve sağlık personeli tarafından yaptırılan doğum oranının artırılması hedeflenmiştir. Çalışmanın amacı Binyıl Kalkınma Hedefleri bağlamında Türkiye' de yıllara ve bölgelere göre anne ölüm oranı analiz edilmesidir. Sağlık Bakanlığının yıllık olarak yayımladığı“Sağlık İstatistik Yıllıkları”ve Hacettepe Nüfus Etütleri Enstitüsünün beş yılda bir yayımladığı“Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları”raporları incelenmiştir. Anne ölüm oranının yükselmesi ve düşmesindeki etkenler; bölgeler ararsı farklılıklar, sağlık personelinin yaptırdığı doğum oranları ve kırda-kentte yaşayanlar arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Anne ölüm oranı ve sağlık personeli tarafından yaptırılan doğum oranının hedeflenen değerlere ulaşıp ulaşılamadığı analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Binyıl Kalkınma Hedefleri, Anne Ölüm Oranı, Sağlık Personeli Tarafından Yaptırılan Doğum Oranı.
Özet (Çeviri)
The United Nations had performed a lot of international-scale meetings including the meeting which is called as the Millennium Summit in the year 2000. One of the most important ones among these meetings is the Millennium Summit which the Turkish government was also represented. Emphasize was made in the summit that the development is realized with the improvement of the mother health and totally eight (8) targets have been determined. The fifth one of these targets is related with the improvement of the mother health. It is targeted to reduce the Maternal Mortality Rate with the proportion of 3/4 and to increase the proportion of the births which are fulfilled by the healthcare personnel in order to improve the mother health properly. The purpose of this study is to analyze the maternal mortality rate according to the years and regions in Turkey with regard to the Millennium Development Targets. The“Health Statistics Almanacs”which are published on yearly basis by the Ministry of Health and also the“Turkey Population and Health Researches”reports which are published in every five (5) years by the Hacettepe Institute of Population Studies have been examined. The factors in the increase and decrease of the maternal mortality rate, the differences between the regions and the birth rates which are fulfilled by the skilled health personnel and the relationships between the people living in the rural and urban areas have been analyzed. It is also analyzed whether the maternal mortality rate and the rate of births which are fulfilled by the skilled health personnel have reached the intended and targeted values and level or not as well. Key Words : Millennium Development Goals, Maternal Mortality Rate, Birth Rate With The Presence Of Skilled Health Personnel.